İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Donanım

Intel kuantuma sağlam şifreleme tahlilleri geliştiriyor

Intel kuantuma sağlam şifreleme tahlilleri geliştiriyor
+ - 0

intel kuantuma saglam sifreleme tahlilleri gelistiriyor 0 11Ktpg92

Kuantum bilgisayarlar yakın gelecekte insanlığa elbet kıymetli yararlar sağlayacak. Bununla birlikte yeni devirde şifreleme sistemlerini bekleyen bir tehlike var. O da kuantum saldırısı.

Intel’den kuantum atağı

Bugüne kadar kullanıcı datalarının korunması maksadıyla pek çok şifreleme tekniği geliştirildi ve her yeni sürümde kırılması daha sıkıntı hale geliyor. Ne var ki kuantum bilgisayarlar güç şifrelemelerin üstesinden gelebiliyor.

Kuantum teknolojisi gelişmesini sürdürürken, post-kuantum uzmanları sanayinin önümüzdeki 10 ila 15 yıl içinde “milenyum böceği”ne benzeri bir çıkmazla karşı karşıya kalabileceğini iddia ediyor. Bu çıkmaz, birçok kişi tarafından “Y2Q” olarak anılıyor.

Intel Project Amber neler sunuyor?

20 sa. evvel eklendi

Hem simetrik hem de açık anahtar kriptografisini etkileyen kuantum bilişim, tüm ekosistemin tahliller bulmak için yaratıcılık ve işbirliği sağlamasını gerektiriyor. Intel, performanstan ödün vermeksizin yeni jenerasyon güvenlik sağlayan 3. Jenerasyon Intel Xeon Ölçeklenebilir platformundaki yerleşik kripto hızlandırma üzere kuantuma güçlü yeniliklerle bölüme öncülük etmek için güçlü bir şifreleme teknolojisi sınırını geliştiriyor.

Şirket, eserleri için kripto ana asıllarını oluşturdu, kuantum sonrası kripto standardizasyonu faaliyetlerine aktif bir biçimde katkıda bulundu ve şu anda National Institute of Standards and Technology Secure’un (Ulusal Standartlar ve İnançlı Teknoloji Enstitüsü – NIST) standardizasyon için düşündüğü yeni kripto algoritması ailelerini pahalandırıyor. Intel, kuantum bilgi sürecin oluşturduğu tehditlerle uğraş etmek için basamaklı bir yaklaşım benimsedi:

  • Bilgi toplama meselesini çözmek emeliyle simetrik kripto algoritmaları için anahtar ve özet boyutlarını artırmak.
  • Üretici yazılımı ve yazılım doğrulaması üzere kod imzalama uygulamalarının sağlamlığını kuantuma sağlam algoritmalarla artırmak. Bu, makus hedefli kod çalıştırmak için klasik kriptoyu bozan hücumlara karşı korunma sağlamaya yardımcı oluyor.
  • İnternetin güvenliğini sağlamak için NIST tarafından standardize edilen kuantum sonrası kripto algoritmalarını kullanmak. Bu, çevrimiçi süreçlerin güvenliğini sağlamak için gerekli olan anahtar kapsülleme ve dijital imza algoritmalarını içeriyor.
  • Anasayfa
  • Donanım
  • İşlemci Haberleri
  • Şifreleme teknikleri kuantuma sağlam mı?

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla