1. Ana Sayfa
  2. Yazılım

Intel, tek satır kod ile 100 kat performans artışı sağladı!

Intel, tek satır kod ile 100 kat performans artışı sağladı!
0

Intel, tek satır kod ile 100 kat performans artışı sağladı!

Yazılımcılar yahut mevzuya az çok hakim olanların bileceği üzere bazen kodların içerisindeki tek bir kusur bile sistemin işleyişini direkt olarak etkileyebilir. Hatta çalışmamasına bile neden olabilir. Intel de benzeri bir yazılım sorunu yaşıyordu, ama tek satır kod ile ekran kartı yazılımı içerisindeki sorunu çözmeyi ve kestirim edilemeyecek kadar yüksek bir performans artışı sağlamayı başardı.

Intel, ekran kartı yazılımı içerisindeki sorunu çözdü! Performans 100 kat arttı

Intel, ekran kartı yazılımı içerisinde bulunan bir hayatı keşfetti. Söylenene nazaran bu sorun ışın izleme performansının düşmesine yol açıyordu. Artık ise bu sorunu kökten çözen yeni bir güncelleme paylaşıldı. Yeni yazılımı denetim eden analistler, durumu şaşkınlık içerisinde anlatıyor.

intel tek satir kod ile 100 kat performans artisi sagladi 0 YuBQQ3DM

Yazılımın problemli sürümündeki yanılgının, Vulkan ışın izleme teknolojisinden kaynaklandığı söyleniyor. Buna nazaran yazılım, ekran kartı üzerindeki lokal bellekler (GDDR6 RAM) modülleri yerine sistem belliğini (anakarta bağlı olan RAM’ler) kullanıyordu. Bu da performansta hayli büyük bir düşüşe neden oluyordu.

Fakat yeni güncellemeyi inceleyen analistler, Intel’in tek bir kod satırında yaptığı değişiklik ile ışın izleme performansında 100 kata yakın bir oranda daha yüksek sonuç almasını sağladı. GDDR6 yerine DDR4 ya da yeni jenerasyon DDR5 sistem belleklerini kullanmanın performans kaybı yaratacağını iddia etmek sıkıntı değil. Lakin bu kadar yüksek bir artışı kimse öngörmüyordu.

Siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

kaynak : shiftdelete.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir
SMACSS Nedir?

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla