1. Ana Sayfa
  2. Donanım

Intel yapay zekaya yönelik yeni bir şirket satın aldı

Intel yapay zekaya yönelik yeni bir şirket satın aldı
0
intel yapay zekaya yonelik yeni bir sirket satin aldi 0

Taşınabilir ve giyilebilir aygıt dallarında aradığını bulamayan Intel farklı alanlara ağırlaşarak müşteri kitlesini arttırmaya çalışıyor. Son periyotta sonradan programlanabilir yonga ve yapay zekâ dallarına kıymetli yatırımları oldu. Artık ise yeni bir şirket daha satın aldı.

Omnitek kimdir?

Sonradan programlanabilir yongalar için görüntü hızlandırma ve uygulama yapay zekâsı teknolojileri geliştiren İngiliz Omnitek firması Intel tarafından satın alındı. Omnitek’in 40 kişilik grubu ve genel merkezi Intel bünyesine katıldı. Altera ve Movidius firmalarından sonra bu alanda Intel’in satın aldığı son firma Omnitek oldu.

Omnitek canlı yayınlar yahut bant yayınlar esnasında görüntü sürece yeteneğini arttırmak için sonradan programlanabilir yongalar kullanıyor ve kendi yapay zekâ teknolojileri ile birleştiriyor. Ayrıyeten bu gayeyle bir yonga seti ve derin öğrenme ünitesi – DPU da geliştirmiş durumda.

Firmanın yapay zekâ ve görüntü hızlandırma ile ilgili yaklaşık 220 patentinin olduğu tabir ediliyor. Geniş bir müşteri kitlesine sahip olan firma yıllık yüzde 30 büyüme suratı yakaladı. Bu da haliyle Intel’in dikkatinden kaçmadı. Intel teknolojileri ve yonga dizaynlarını kendi FPGA kısmına aktaracak. Ayrıyeten müşteri kitlesinin de mevcut bilgi tabanına dahil edileceği söz ediliyor. Şimdi satın alım bedeli açıklanmadı.

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla