1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

iPhone 14 ile uydu bağlantısı kurmanın maliyeti ne kadar?

iPhone 14 ile uydu bağlantısı kurmanın maliyeti ne kadar?
+ - 0

iPhone 14 ile uydu bağlantısı kurmanın maliyeti ne kadar?

Apple, yeni iPhone 14 serisini tanıttı. Yeni modeller genel olarak kamera ve performans iyileştirmeleri gibi beklenen yeniliklere sahip olsa da bazı heyecan verici özellikleri de içerisinde barındırıyor. Bu özellikler arasında belki de en dikkat çekeni ise acil durumlar için uydu bağlantı sistemi oldu.

Apple, acil durumlar için uydu bağlantısı sağlayacak

Teknoloji devi tanıttığı yeni sistem ile acil durum anında hücresel veriye gerek kalmadan yardım çağrılmasına olanak sağlıyor. Kapsama alanı her geçen gün gelişse de özellikle de bazı bölgelerde sinyalin çok az ya da hiç olmadığını belirten şirket, iPhone modellerinin kuracağı uydu bağlantısı ile dünyanın neredeyse her yerinden yardım çağrılabileceğini ifade ediyor.

Apple, yeni uydu bağlantı sisteminin sadece acil kullanımlar için olduğunun altını çiziyor. Yani iPhone 14 henüz bir uydu telefonuna dönüşmüş değil. Yeni modeller ile arama yapabilmek ya da mesaj gönderebilmek için yine geleneksel hücre bağlantısına ihtiyaç duyuluyor.

iphone 14 ile uydu baglantisi kurmanin maliyeti ne kadar 0 678jmCCg

Herhangi bir operatörden hiçbir hücresel veriye ulaşımınız olmadığında aktif olan bu sistemin oldukça yavaş olduğunu da hatırlatmak gerekiyor. Apple ideal koşullarda acil durum sinyalinin iletilmesinin 15 saniye olduğunu belirtiyor. Ancak uydu ile aranıza biraz bulut ve birkaç ağaç da eklersek bu sinyalin ulaşma süresi 1 dakikayı geçecektir.

Apple bu sistemin çalışabilmesi için açık alanda olunması gerektiğini belirtiyor. Apple, tepelerin, dağların, kanyonların ve yüksek yapıların da uydu bağlantısı kurmayı engelleyebileceğini açıklıyor. Ancak yine de açık bir alanda zor bir durumda kalındığında uydu bağlantısına ulaşabilmek gerçekten önemli.

iphone 14 ile uydu baglantisi kurmanin maliyeti ne kadar 1 Q8i2Q2JU

Peki bu hizmetin fiyatı ne olacak? Apple tanıtım sırasında uydu bağlantısının tamamen ücretsiz olmadığını ima etti. Ancak şirket, kullanıcıların iPhone 14’lerini aldıktan sonra iki yıl içerisinde herhangi bir ücret ödemeyeceğini belirtiyor. Sonrası için ise henüz net bir açıklama yapılmış değil.

Uydu bağlantısının ücreti ne olacak?

Şirketin iki sene sonunda nasıl bir fiyatlandırma yapacağı ise merak konusu. Örnek vermek gerekirse Garmin, inReach gibi şirketler uydu bağlantılı cihazları için aylık 15 dolarlık bir abonelik ücreti alıyor. Apple da geçen 2 yılın ardından benzeri bir abonelik ücreti talep edebilir.

Apple’ın önümüzdeki iki yıllık süreçte uydu hizmetinde uygulayacağı fiyat politikası için bol bol düşünmeye zamanı bulunuyor. Peki siz Apple’ın iPhone modellerinde sunduğu uydu bağlantısı hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

kaynak : shiftdelete.net

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla