1. Ana Sayfa
 2. Teknoloji

iPhone 14 tanıtım tarihi ortaya çıktı! İşte tüm cihazlar

iPhone 14 tanıtım tarihi ortaya çıktı! İşte tüm cihazlar
0

iPhone 14 tanıtım tarihi ortaya çıktı! İşte tüm cihazlar

Apple’ın yaz sonunda düzenlemesi beklenen aktifliğine artık sayılı gün kaldı. Covid-19 pandemisi de artık geride kaldığı için Eylül ayında fizikî ortamda düzenleneceğine dair bir kuşku kalmadı. Pekala iPhone 14 ne vakit tanıtılacak?

iPhone 14 serisi, iPad ve Apple Watch modelleri ne vakit tanıtılacak?

Birçok kişinin merak ettiği iPhone 14 ne vakit tanıtılacak sorusuna bugün Mark Gurman üzere epey sağlam bir kaynaktan cevap geldi. Gurman, Apple’ın sonbahar periyodunda yapacağı birinci aktifliğin 7 Eylül Çarşamba günü gerçekleşeceğini söyledi.

iphone 14 tanitim tarihi ortaya cikti iste tum cihazlar 0 7AbDfA2g

Tanıtılması beklenen aygıtlar ortasında ise iPhone 14, iPhone 14 Plus, iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max’in yanı sıra yeni M2 işlemcisini kullanan Mac modelleri, A14 işlemcisini kullanan uygun fiyatlı iPad ile M2’li iPad Pro, AirPods Pro 2 ve de biri Pro olmak üzere 3 adet yeni Apple Watch’un tanıtılması bekleniyor.

 • Geçtiğimiz yıllarda düzenlenen iPhone aktiflik tarihleri:
  • iPhone 13 : 23 Eylül 2021
  • iPhone 12 : 23 Ekim 2020
  • iPhone 11 : 20 Eylül 2019
  • iPhone XS : 21 Eylül 2018
  • iPhone X : 3 Kasım 2017
  • iPhone 8 : 22 Eylül 2017
  • iPhone 7 : 16 Eylül 2016

iPhone 14 serisinden neler bekliyoruz?

Yeni modeller için çıkan sızıntıları ve doğrulanan özellikleri incelemeden evvel hangi modellerle karşılaşacağımızı denetim edelim. Çünkü ortaya çıkan son haberlere nazaran iPhone 14 serisinde şaşırtan bir isim değişikliği ve yeni bir model bizi bekliyor.

iphone 14 tanitim tarihi ortaya cikti iste tum cihazlar 1 4U9s6lS4

Apple, bu yıl 4 yeni model ile karşımıza çıkacak. Ama geçtiğimiz yıllardan farklı olarak küçük (2023 Mart’ta yeni SE olarak görebiliriz) yerine büyük boyutlu bir versiyonun geleceği katılaştı. İsminin ise iPhone 14 Max olması bekleniyordu. Çünkü boyut olarak Pro Max ile birebir olsa da işlemci, kamera ve ekran tarafında 14 ile benzeri olacak.

Fakat güçlü bir teze nazaran Apple, Max isimlendirmesinin Pro modellerine mahsus olmasını istiyor. Bu nedenle en son 8. kuşakta karşımıza çıkan Plus ismini geri getirecek. Münasebetiyle yeni serinin isimlendirmesi sırasıyla iPhone 14, iPhone 14 Plus, iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max biçiminde olacak.

iphone 14 tanitim tarihi ortaya cikti iste tum cihazlar 2 wQlpSmfN

Tasarım tarafına baktığımızda ise bu yıl Pro modelleri kendini öne çıkaracak. Çünkü artık ön tarafta yer alan ikonlaşan çentik yerine, kamera için bir delik, Face ID için de hap biçiminde 2. bir delik olacak. Kabaca Huawei’nin Mate 40 Pro dizaynına benzetebiliriz. Ama orta kısma konumlandırılacağını söyleyelim. Ahize de ekranla kasa ortasına üst kısma yerleştiriliyor.

iPhone 14 ve Plus modeli ise geçtiğimiz yıl tanıtılan iPhone 13‘ün selefine kıyasla yüzde 30 oranında küçültülen çentiğiyle birlikte gelecek. Ayrıyeten kullanılan ekranların da farklı olacağını belirtelim. Öncelikle ekran çerçeveleri değerli oranda incelecek.

iphone 14 tanitim tarihi ortaya cikti iste tum cihazlar 3

Buna ek olarak Apple’ın çip krizinden tedarik zincirindeki yaşanan sorunlar nedeniyle iPhone 13 ve Pro modellerinde olduğu üzere bu yıl da sadece Pro’lar özelinde 120 Hz tazeleme suratı göreceğimiz söyleniyor. Yani 14 ve Plus, 60 Hz ile gelebilir.

İşlemci tarafında ise işler biraz karışık. Sızıntıların geneline baktığımızda Apple’ın yeniden Pro modellerini serinin geri kalanından farklı tutacağı anlaşılıyor. Teze nazaran 14 Pro ve 14 Pro Max modelleri A16 Bionic işlemcisini kullanırken 14 ve 14 Plus, iPhone 13 serisinde kullanılan A15 Bionic işlemcisini kullanacak.

iphone 14 tanitim tarihi ortaya cikti iste tum cihazlar 4 bpvWYVwV

Fakat bir başka teze nazaran de geçtiğimiz periyotta (M serisi öncesi) yapılan güzelleştirmelerle birlikte tabletlerde kullanılan X serisine geçiş yapılabilir. Bu durumda A15X Bionic isimli yeni bir çiple de karşılaşabiliriz.

Kamera tarafında ise Apple, geçtiğimiz yıl hem lensleri hem de sensörleri büyüttü. Bu sene de 12 Megapiksel dizilimi yerine bir müddet evvel tasarım ve tescil çalışmaları ortaya çıkan 48 Megapiksel kameraları görmeyi bekliyoruz.

Siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

kaynak : shiftdelete.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla