1. Ana Sayfa
  2. Haber

İranlı Hackerlar Çelik Fabrikasında Büyük Çaplı Fiziksel Hasara Yol Açtı

İranlı Hackerlar Çelik Fabrikasında Büyük Çaplı Fiziksel Hasara Yol Açtı
0

İranlı Hackerlar Çelik Fabrikasında Büyük Çaplı Fiziksel Hasara Yol Açtı

İranlı aktivist hacker grubu “Gonjeshke Darande”, İran resmi ordusu Devrim Muhafızları ile yakın ilişkilerle bağlantılı olan üç ayrı çelik fabrikasına siber saldırı düzenledi.

Kuzistan, İsfahan ve Hürmüzgan eyaletlerinde bulunan çelik fabrikalarında sabah saatlerinde yaşanan siber saldırılar nedeniyle üretim durdu. Grup, Telegram ve Twitter adresleri üzerinden yayınlamış olduğu videoda, bu eylemlerinin İran’ın insanlara karşı olan saldırganca tutumu karşısında masumları savunmak için gerçekleştirildiğini açıkladı.

Ek olarak fabrikalarda fiziksel anlamda büyük çaplı hasarlar meydana geldi. Paylaşılan güvenlik kamerası görüntülerinde normal bir şekilde çalışan endüstriyel makinelerin aniden bozulmaya uğradığı ve alevlerin yükselmeye başladığı görülüyor. Muhtemelen eriyik metallerin taşındığı kazanın siber saldırı sonucu devrilmesiyle bütün üretim tezgahını mahvettiği görülüyor.

Videoda fabrika işçilerinin koşarak uzaklaştığı, daha sonra su ile müdahale etmeye çalıştıkları fark ediliyor. Olayda can kaybı yaşanıp yaşanmadığı hususunda basına yansıyan herhangi bir bilgi yok.

İran, Ortadoğu coğrafyasındaki siber saldırıların çoğunun çıkış noktası olduğu kadar aynı zamanda şiddetli politikaları yüzünden bir o kadar da iç muhalefetle mücadele etmek zorunda kalan bir ülke. Daha önceden bazı hacktivist grupların seslerini duyurmak için hapishaneleri de hacklediği görülmüştü.

kaynak : Technopat.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla