İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haber

James Webb ilk süpernovasını yakaladı! İşte görüntü

James Webb ilk süpernovasını yakaladı! İşte görüntü
+ - 0

James Webb birinci süpernovasını yakaladı! İşte görüntü

2021’in sonunda fırlatılan ve uzayla ilgili değerli imgeler sağlayan James Webb Uzay Teleskobu, nihayet ilk süpernovasını yakalamış üzere görünüyor. Araştırmacılar, James Webb’den gelen son imgelerde epey parlak objelerin olduğunu fark etti.

James Webb’in süpernovası 3 ila 4 milyar ışık yılı uzaklıkta

Süpernova kabaca gücü biten Büyük Yıldızların patlamasıdır. Bir yıldızın ömür evresinin sonuna gelip patlamasıyla epeyce yüksek bir parlaklık meydana gelir. James Webb’in de çektiği son görsellerde bu süpernova kalıntılarını yakaladığı düşünülüyor.

james webb ilk supernovasini yakaladi iste goruntu 0 PtOFutIw

Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü (STScI) gökbilimcisi Mike Engesser ve grubu tarafından fark edilen yeni süpernova, birinci araştırmalara nazaran 3 ila 4 milyar ışık yılı uzaklıkta. Yani bu, 3-4 milyar yıl evvel meydana gelen bir patlamanın sönen ışığı olduğu manasına geliyor.

Gökbilimciler süpernovaların kalıntı ışık oldukları için fazla uzun sürmeyeceğine inanıyor, bundan ötürü James Webb’in süpernovalardan birini gözlemlemesi hayli şanslı olduğuna işaret ediyor. Ayrıyeten süpernovanın milyarlarca yıl evvel gerçekleştiğini, lakin ışığın uzaydaki “seyahati” vakit aldığı için günümüzde görüldüğünü belirtelim.

Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü’nden Mike Engesser açıklamasında, “Bir belirleme yapmak için daha fazla vakit verisine gereksinimimiz olacak, lakin sahip olduğumuz datalar bir süpernova ile eşleşiyor, bu yüzden çok güzel bir aday” dedi.

james webb ilk supernovasini yakaladi iste goruntu 1 RQFUOROl

James Webb Uzay Teleskobu aslında süpernova yakalaması için geliştirilmedi, bundan ötürü parlak objeyi fark etmesi de araştırmacıları şaşırttı. Süpernovalar, hem yıldızların hayat döngülerini hem de cihanın genişlemesini ölçmek için kullanılabilir.

Peki siz James Webb ve süpernova tezi hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

kaynak : shiftdelete.net

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla