1. Ana Sayfa
  2. Haber

James Webb, insanlığın gördüğü en uzak galaksiyi keşfetti!

James Webb, insanlığın gördüğü en uzak galaksiyi keşfetti!
+ - 0

James Webb, insanlığın gördüğü en uzak galaksiyi keşfetti!

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) cihanın keşfi için birçok ülkeyle birlikte ortak çalışıp uzaya gönderdiği James Webb uzay teleskobu, yaklaşık bir aydır çalışmalarını sürdürüyor. Teleskop, heyecan verici imajlarına bir yenisini daha ekledi.

CEERS-93316 olarak isimlendirilen galaksi, 35 milyar ışık yılı ötede

James Webb uzay teleskobu, insanlık tarihinin değerli buluşlarından birisini gerçekleştirdi. Teleskop, aynalarını 35 milyar ışık yılı öte bulunan bir galaksiye çevirdi. NASA yetkilileri, galaksiyi CEERS-93316 olarak isimlendirdi.

CEERS-93316, 35 milyar ışık yılı uzaklıkta yer alıyor. Böylelikle insanoğlu, birinci defa bu kadar uzaktaki bir galaksiyi görüntüleme talihini elde etti. Lakin James Webb’in 10 yıl daha çalışacağını düşünürsek yeni galaksi için bu unvan çok da uzun sürmeyebilir.

james webb insanligin gordugu en uzak galaksiyi kesfetti 0 DsqWXimp
CEERS-93316

James Webb uzay teleskobu, imajlarıyla adeta vakitte seyahat yapıyor. Teleskobun elde ettiği imaj, galaksinin Büyük Patlama’dan 235 milyon yıl sonrasını gösteriyor. Öte yandan James Webb, geçtiğimiz günlerde Araba Tekeri Galaksisi‘nin daha evvel görülmemiş yeni bir imgesini paylaştı. 

james webb insanligin gordugu en uzak galaksiyi kesfetti 1 j29aztO8

James Webb, geçtiğimiz hafta da enerjisi biten Büyük Yıldızların patlaması manasına gelen bir Süpernova keşfetti. Bir yıldızın ömür evresinin sonuna gelip patlamasıyla epey yüksek bir parlaklık olan Süpernova, Webb tarafından 3 ila 4 milyar ışık yılı uzaklıkta görüntülendi.

Siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşınız.

kaynak : shiftdelete.net

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla