1. Ana Sayfa
  2. Haber

James Webb, Phantom Galaksisi’nin sırlarını açığa çıkardı!

James Webb, Phantom Galaksisi’nin sırlarını açığa çıkardı!
0

James Webb, Phantom Galaksisi’nin sırlarını açığa çıkardı!

NASA, Hubble teleskobunun yerini alan James Webb üzerinde uzun yıllar boyunca çalışmalarını sürdürdü. Bu yılın başında ise birkaç olumsuz şart nedeniyle erteleme kararı alsa da teleskobu uzaya fırlatmayı başardı. Geçtiğimiz aylarda yörüngesine yerleşen uzay aracı tarafından kaydedilen birinci renkli fotoğraflar temmuzda, Phantom Galaksisi’ne ilişkin olanları ise bugün paylaşıldı.

James Webb ve Hubble, Phantom Galaksisi için birlikte çalıştı!

NASA, Hubble teleskobu ve birçok gözlemevi ile 10 yıldır Phantom Galaksisi üzerinde çalışıyor. Bugüne kadar da birçok imgesi paylaşıldı. Ama James Webb tarafından kaydedilenler ile birleştirildiğinde ortaya sıra dışı bir karenin çıktığını görüyoruz.

james webb phantom galaksisinin sirlarini aciga cikardi 0 GTkZXzUU

Yukarıda paylaşılan görselin sol tarafında yer alan fotoğraf Hubble tarafından kaydedilen ve 10 yıldır üzerinde çalışılan Phantom Galaksisi. Sağ tarafta ise Webb tarafından kızıl ötesi çekilen yeni fotoğraf bulunuyor.

NASA’nın yaptığı çalışmaların sonucunda ise iki fotoğraf tek bir karede insan gözünün algılayacağı spektrumlarda birleştiriliyor. Birinci bakışta bir solucan deliğini andırıyor olsa da aslında tek bir eksende değil, 3 boyutlu düzlemde hareket eden Phantom Galaksisi’ni görüyoruz.

Tabii Webb’in yeni bilimsel çalışmalardaki katkısı hayli büyük. Sadece görüneni algılama manasında değil. Hubble’a nazaran yakaladığı ayrıntı ve farklı spektrumlarda görebilme yeteneği sayesinde gökbilimcilere yeni bir bakış açısı kazandırıyor.

Bu son örnekte de emsal bir durum yaşandı. Phantom Galaksisi’ni uzun yıllardır hem Hubble hem de gökbilimciler inceliyordu. Lakin Webb sayesinde kainattaki kozmik bulutun dağılımı ve bunun yakından incelene bilmesi sağlandı.

Hatta Webb’in sadece 1.5 aylık mühlet içerisinde Dünya’ya gönderdiği datalar bile Hubble’ın yıllar süren çalışmalarına denk. Ayrıyeten Webb sayesinde uzayın bu güne kadar bakamadığımız uzak noktalarını görebiliyor ve kozmosun oluşumu hakkında daha fazla bilgiye sahip oluyoruz.

Siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

kaynak : shiftdelete.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla