İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haber

James Webb rekor üstüne rekor kırıyor!

James Webb rekor üstüne rekor kırıyor!
+ - 0

James Webb rekor üstüne rekor kırıyor!

Sadece bir hafta evvel James Webb Uzay Teleskobu tarafından şimdiye kadar görülen “en eski galaksi” bulunmuştu. GLASS-z13 ismi verilen galaksi şimdiye kadar bize en uzak olan galaksi olarak tarihe geçmişti. Fakat uzaya gönderilen en güçlü teleskop olan James Webb, hudutları bir kez daha zorlayıp yeni galaksiler ortaya koymaya başladı bile.

James Webb Uzay Teleskobu rekor üstüne rekor kırıyor

Pazartesi günü yayınlanan bir dizi yeni makalede, gökbilimciler GL-z13’ten bile daha uzakta olabilecek galaksileri ortaya koydu. Şimdi üzerinden 1 hafta geçmişken, çok daha uzak galaksilerin bulunması ihtilal niteliğindeki James Webb Uzay Teleskobu’nun gücünün de bir delili niteliğinde.

James Webb Teleskobu’ndan gelen bilgiler bilim insanlarının eline geçer geçmez uzak galaksiler için yeni çalışmalar başladı. James Webb, kızılötesi ışık teknolojisi sayesinde uzak galaksileri Hubble Teleskobu’na nazaran çok daha güzel gözlemleyebiliyor. Hubble ise müşahede yapmak için görünür spektrumları kullanıyor.

james webb rekor ustune rekor kiriyor 0

Evrendeki en eski galaksilerden gelen görünür ışıklar vakitle form değiştirmiştir. Cihan büyük patlamadan bu yana genişlediği için ışığın dalga uzunlukları uzar. Gözlerimizle görebildiğimiz ışık kırmızı dalga uzunluğuna gerçek kayar. James Webb de kızılötesi ışınları yakalamak için özel olarak tasarlandığı için bu alanda çok daha öne çıkıyor.

Gökbilimciler ışıkların kırmızıya dönmesini z ile gösteriyor. Daha yüksek z pahaları, esasen vakitte geriye dönük bir bakışı temsil ediyor. Örneğin, z kıymetinin 1 olduğu durumlar yaklaşık olarak 7.7 milyar yıl öncesine karşılık gelirken, z pahası 10 olduğunda ise yaklaşık 13.2 milyar yıl öncesine bakıyor oluyoruz.

james webb rekor ustune rekor kiriyor 1 NuPcCCFm

arXiv’e yüklenen makalelerde, en az üç tanesi 16’dan büyük z pahasına sahip yeni galaksiler bulunuyor. Bu kıymet de yaklaşık 13,6 milyar yıl öncesine karşılık geliyor. Z kıymeti 16.7 olan bir galaksi ise şimdiye kadarki en uzak gökada olabilir. Bu da James Webb Teleskobu tarafından kırılan yeni bir rekora işaret ediyor.

Büyük Patlama’dan yaklaşık 250 milyon yıl sonrasına işaret eden yeni galaksi hakkında araştırmalar şu an için devam ediyor. Yeni keşifler ışığında GL-z13 en uzak galaksi olma tahtında yalnızca 1 hafta oturacak üzere görünüyor. Bakalım ilerleyen periyotta James Webb Uzay Teleskobu bizlere diğer hangi galaksileri gösterecek?

Peki siz James Webb ve kırdığı rekor hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

kaynak : shiftdelete.net

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla