1. Ana Sayfa
  2. Haber

James Webb Uzay Teleskobu, yeni bir galaksi görseli paylaştı!

James Webb Uzay Teleskobu, yeni bir galaksi görseli paylaştı!
0

James Webb Uzay Teleskobu, yeni bir galaksi görseli paylaştı!

NASA’nın ihtilal niteliğindeki James Webb Uzay Teleskobu, uzaydan yeni imajlar paylaşmaya devam ediyor. Artık James Webb, Araba Tekeri Galaksisi‘nin daha evvel görülmemiş yeni bir manzarasını paylaştı. Manzara, detaylarıyla görenleri adeta büyülüyor.

Araba Tekeri Galaksisi Dünya’dan 500 milyon ışık yılı uzaklıkta yer alıyor

Araba Tekeri Galaksisi (The Cartwheel Galaxy), 1941 yılında İsviçreli astronom Fritz Zwicky tarafından keşfedildi. Fritz tarafından The Cartwheel Galaxy olarak isimlendirilen gezegen, Dünya’dan yaklaşık 500 milyon ışık yılı mesafede. Gezegene bu ismin verilmesinin nedeni ise iki spiral galaksinin çarpışmasından meydana gelmesi ve iki at arabasının tekerleğini andırmasından geliyor. NASA’nın James Webb Teleskobu Twitter hesabı, bulguyu açıklayan bir paylaşım yaptı. Paylaşımda, “Tekerleği yine icat etme zamanı” diye bir latife yaptı.

James Webb Uzay Teleskobu’nun yakaladığı son manzara, solda iki küçük sarmal gök ada ile bir tekerleği andıran büyük, pembe ve benekli bir gök adayı gösteriyor. Şu vakte kadar müşahede gücünün az olması nedeniyle bu galaksi hakkında bilgi sahibi olmak zordu.

Galaksi hakkında bilinen tek şey, merkezde küçük bir spiral galaksi olduğuydu. Bunun dışında etrafında da farklı renklerde katmanın var olduğu bilinmekteydi. Bunların yanı sıra ajans, tıpkı galaksinin farklı bir fotoğrafını daha paylaştı. Bu paylaşımın nedeni ise iki görselin farklı araçlar tarafından çekildiğini göstermek.

Hubble Uzay Teleskobu’nun çektiği imajda mavi, sarı ve turuncu renkler tartı halde yer alıyor. James Webb Uzay Teleskobu’ndan gelen imajlar ise gök cisminin şimdi bir geçişte olduğunu gösteriyor. Ayrıyeten bilim insanları, bu yeni manzaralar sayesinde galaksinin geçmişi hakkında çeşitli bilgilere ulaşmayı amaçlıyor.

Peki, siz bu görseller hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

kaynak : shiftdelete.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla