1. Ana Sayfa
  2. Haber

James Webb’in şimdiye kadarki en ayrıntılı görüntüsü ortaya çıktı!

James Webb’in şimdiye kadarki en ayrıntılı görüntüsü ortaya çıktı!
0

James Webb’in şimdiye kadarki en detaylı manzarası ortaya çıktı!

James Webb Uzay Teleskobu, yakaladığı imajlarla göz kamaştırmaya devam ediyor. Temmuz ayında birinci imgelerini yayınlamasının akabinde NASA, yeni galaksileri ve gök olaylarını izlemeye devam etti. Artık ise Kozmik Evrim Erken Yayın Bilim Çalışması (CEERS) sonucunda şimdiye kadarki en detaylı manzara ortaya çıktı.

CEERS, 105 bilim insanından oluşuyor

Yakalanan yeni imaj, birden fazla data modülünü içeren bir mozaik olarak yer alıyor. CEERS üzerinde çalışan bireyler tarafından oluşturulan imaj, görenleri büyülemeyi başardı. Grup, dünyadaki 28 kurumda görev yapan 105 bilim insanı ve 19 araştırmacıdan oluşuyor.

james webbin simdiye kadarki en ayrintili goruntusu ortaya cikti 0 JXTLyVFS

Veriler, James Webb Teleskobu’nun Yakın Kızılötesi Kamerası (NIRCam), Yakın Kızılötesi Spektrografı (NIGSpec) ve Orta Kızılötesi Aleti (MIRI) kullanılarak toplandı. Dataların her bir modülü ise başkalarına paralel bir halde alındı. Gerisinde araştırmacılar hepsini bir ortaya getirdi. Aygıtlar, çıplak gözle görülemeyen dalga uzunluğunu kullanarak dataları yakalıyor. Son olarak ise dataları görünür imgelere çevirdiler.

Bu manzara, bilim insanlarının kozmostaki en eski galaksilerinden ve gök olaylarından kimilerinin emisyonlarını ve unsurlarını daha yakından araştırmasını sağlar. James Webb’in bugüne kadarki en büyük imajı olan imaj, tüm proje kapsamında yakalananların bolluğundan ötürü temel olarak altı belli galaksiye odaklanıyor.

Bu gök adalar, parlak mavi sarmal kollu bir gök ada içeriyor. Ayrıyeten tanınan görüntü oyunu karakterine benzerliği nedeniyle ‘Pac-Man‘ lakaplı bir eliptik galaksi var. Dikkat çeken öbür gök adalar ortasında yaklaşık 9 milyar yıl öncesine ilişkin olduğuna inanılan Uzay Kraken lakaplı gök ada yer alıyor.

james webbin simdiye kadarki en ayrintili goruntusu ortaya cikti 1 UE8fdeSa

James Webb’in şimdiye kadarki en büyük manzarası pek çok uzay teleskobunun birinci süpernova görüşü olduğuna inandığı şeyi de içeriyor. Araştırmacılar geçen ay bu keşif hakkında da bilgi yayınladı. Ayrıyeten araştırmacıların CEERS’in yayınladığı imgelere dayanarak yürüttüğü birçok araştırmadan sadece biri.

Bu keşifleri doğrulamak ise biraz vakit alabilir. Buna karşın James Webb’in düzgün sonuçlar çıkardığını biliyoruz. Bununla birlikte James Webb, dış gezegende bir su tespit etti. Böylelikle cihan hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek mümkün olacak.

Peki, siz James Webb Uzay Teleskobu ayrıntılı imajı hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

kaynak : shiftdelete.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla