1. Ana Sayfa
  2. Haber

Japon Profesör, Patent İhlali Nedeniyle Intel’i Dava Etti

Japon Profesör, Patent İhlali Nedeniyle Intel’i Dava Etti
0

Japon Profesör, Patent İhlali Nedeniyle Intel’i Dava Etti

Law Street Media, Japon profesör Masahiro Iida’nın Intel’e 6.812.737 sayılı ABD Patentini ihlal ettiği için dava açtığını bildirdi. Profesör, 2004’ten 2014’e kadar sahip olduğu Adaptive Logic Modules (ALM) patentinin Intel tarafından FPGA (Field Programmable Gate Array) ve SoC (System-on-Chip) üretiminde kullanıldığını iddia ediyor.

Iida 2001’de doktora öğrencisiyken büyük arama tablolarını (LUT’ler) yapılandırmak için bir yöntem keşfetti. Bu keşfin inovasyondan yararlanan çipler için uygulama alanını ve güç tüketimini önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olduğu bildirildi. Iida, 29 Haziran 2001’de bir patent başvurusunda bulundu ve bu patent 28 Haziran 2002’de Amerika Birleşik Devletleri’nde dosyalandı. Sonuç olarak, Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Ticari Marka Ofisi (USPTO) “uygulama alanını azaltmaya olanak tanıyan programlanabilir mantık devresi cihazı” için 737 numaralı patenti resmi olarak yayınlamış oldu.

Altera ve Xilinx, FPGA pazarındaki yer alan iki büyük oyuncu. Intel, Altera’yı 2015 yılında 16,7 milyar dolara satın almıştı. AMD ise hatırlarsanız Xilinx’i bu yıl 54 milyar dolarlık değerlemeyle bünyesine kattı.

Iida’nın şikayeti ise Altera’nın 2004 yılında ALM’ler kullanılarak piyasaya sürülen Stratix II serisi FPGA yongalarıyla ilgili. Şirket, Stratix III, Stratix IV, Stratix V ve Stratix 10 dahil olmak üzere sonraki Stratix yongalarında ve diğer bazı Arria ve Cyclone ürün serilerinde ALM’lerden yararlandı. Altera’nın satın alınmasından sonra Intel, Stratix, Arria ve Cyclone serilerini üretmeye ve ticarileştirmeye devam etti. Ek olarak, yonga üreticisinin Agilex yongaları da ALM’leri kullanmakta.

Dosyaya göre Intel, ALM’leri kullanan FPGA ve SoC satışından büyük miktarlar kazandı. Ayrıca davada altı yıllık dilimde (2016’nın üçüncü çeyreğinden 2022’ye) satışlardan en az 11.5 milyar dolarlık gelir elde edildiği hesaplanıyor.

Profesör Iida’nın avukatı, Intel’in Baş Hukuk Müşavirine ‘737 patent’ ihlaliyle ilgili onaylı bir mektup gönderdi. Davacının bildirimine rağmen Intel, belirtilen FPGA yongalarını Iida’dan lisans almadan üretmeye ve satmaya devam etti. Japon profesör şimdi sahip olması gerektiği telif hakkında eşit veya daha fazlası olacak şekilde tazminat talep ediyor.

kaynak : Technopat.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla