1. Ana Sayfa
  2. Nasıl Yapılır?

Javascript Haritaları API’si ve Kitaplıkları

Javascript Haritaları API’si ve Kitaplıkları
javascript-haritalar
+ - 0

Javascript Haritaları, Bugün kullandığımız uygulamaların ve sitelerin çoğu, haritalarda konum ve çeşitli veriler göstermek zorundadır. Haritalar, yemek dağıtım sitelerinden çevrimiçi mağazalara ve lojistik şirketleri için karmaşık uygulamalara kadar her yerde kullanılmaktadır.

Haritalar web tasarımında çok yaygın olarak kullanılır ve verileri sunarken genellikle etkileşimli olmalarını bekleriz. Uluslararası bir şirketin şubeleri, ülkelerle ilgili istatistikler veya sadece görselleştirmek için destinasyonlar olabilir.

Önceden düzenlenmiş haritalar, insanların fiziksel konumunuzu manuel olarak aramak için zaman harcamak zorunda kalmadan işletmenizi bulmasına yardımcı olur.

Öyle ya da böyle, başka bir uygulama geliştirirken kesinlikle haritalarla çalışma sorularıyla karşılaşacaksınız. Hangi araçları kullanmalısınız? Ücretli mi yoksa açık kaynak mı? Bağımsız mı yoksa web tabanlı mı?

Listemizde bulacağınız birçok farklı eklenti ve kitaplık, insanların işletmenizi bulmasını kolaylaştırmak için özel olarak oluşturulmuştur.

Ancak Google Haritalar tek çözüm değil. İlk olarak, haritalarınızı daha etkileşimli hale getirmek için özel işaretleme ve ekstra widget’lar ekleme gibi çok fazla özelleştirme seçeneği sağlamaz. Bunun dışında özellikle yarışmalar, keşif, seyahat, yürüyüş ve çok daha fazlası için haritalara ihtiyacınız olabilir. Bu yüzden açık kaynaklı çözümlere ihtiyacınız olabilir.

Haritalar için javascript çözümünün sınıflandırılması

Haritalarla çalışmak için çok sayıda farklı araç olduğundan, her bir kategorinin tanımını vermek için onları kategorilere ayırmak iyi olur.

Bu makalede, Web haritalama istemcileri için kategoriler projelerin açıklamalarından alınmıştır. Böylece kütüphaneler, sarmalayıcılar, araç takımları, çerçeveler ve istemciler vardır.

  • Kitaplıklar: Daha yüksek bir programlama düzeyinde uygulamalar oluşturmaya izin veren sınıfları ve işlevleri ortaya çıkarın;
  • Sarmalayıcılar: onu çağıran ve sarılmış kod arasında bir arabirim görevi görür;
  • Araç takımları: daha modüler ve özel bir uygulamaya kolayca entegre edilebilir;
  • Çerçeveler: Anahtar etkinleştirme ve destekleme hizmetlerinin seçilebileceği, yapılandırılabileceği ve uygulama koduyla entegre edilebileceği yeniden kullanılabilir bir yazılım şablonu veya iskeleti;
  • İstemciler: kullanıma hazır Web haritalama uygulamaları.

JavaScript Haritaları için araçlar ve kitaplıklar

Bu harita araçlarından bazıları, etkileşimli haritalar üretmek için gereken çaba miktarını gerçekten azaltabilir. Bu araçların çoğu, yalnızca birkaç satır kodla her türlü dinamik haritayı uygulamanıza olanak tanır.

Özel harita işaretçilerini göstermek, özel rota çizgileri çizmek ve hatta fareyle üzerine geldiğinizde veya haritanın belirli noktalarına tıkladığınızda bir iletişim kutusu göstermek için kullanabileceğiniz JS kitaplıkları burada.

Leafletjs

Web sitesi: https://leafletjs.com/
GitHub yıldızları: 28.1k, https://github.com/Leaflet/Leaflet/
Fiyatlandırma: Ücretsiz
Harita Veri Kaynağı: OpenStreetMap
Bağımlılıklar: Yok
Lisans: BSD 2 Maddeli “Basitleştirilmiş” Lisans
Kategori: Kütüphane
Örnekler/Demo/Galeri: https://leafletjs.com/examples.html

javascript haritalari

Leaflet, mobil uyumlu etkileşimli haritalar oluşturmak için en iyi açık kaynaklı JavaScript kitaplıklarından biridir. Tonlarca özellik, eklenti, basit API ile nispeten küçüktür ve tüm tarayıcılarda ve platformlarda çalışır.

Temel kitaplığı oldukça küçüktür, bu da Leaflet’i mobil uygulamalar veya yükleme süresinin veya boyutunun önemli olduğu diğer durumlar için harika bir seçenek haline getirir. Ayrıca, daha zengin bir haritalama kitaplığında bulunan hemen hemen tüm işlevleri ekleyebileceğiniz anlamına gelen bir sürü kullanılabilir eklentiye sahiptir.

Ayrıca dünyanın önde gelen bazı şirketleri tarafından da desteklenmektedir; GitHub, Flickr, Facebook, Etsy ve çok daha fazlası. Açık kaynaklı bir proje olduğu için, topluluk üyeleri havuza katkıda bulunabilir ve onu olduğundan daha da büyük hale getirebilir.

Broşürün arkasında ayrıca güçlü bir dokümantasyon projesi vardır, bu da onu yeni başlayanlar için iyi bir seçim haline getirir ve internette takılıp kaldığınız zamanlar için topluluk katkılı çok sayıda örnek ve proje ana sayfasında birçok örnek vardır.

Openlayers

Web sitesi: https://openlayers.org/
GitHub yıldızları: 7.1k, https://github.com/openlayers/openlayers
Fiyatlandırma: Ücretsiz
Harita Veri Kaynağı: OpenStreetMap
Bağımlılıklar: Yok
Lisans: 2 Maddeli BSD
Kategori: Kütüphane
Örnekler: https://openlayers.org/en/latest/examples/

javascript haritalari

OpenLayers, çeşitli haritalama hizmetlerini kullanarak etkileşimli haritalar oluşturmak için yüksek performanslı bir açık kaynaklı JavaScript çerçevesidir. Bir dizi harita hizmetinden döşenmiş bir katman veya vektör katmanı kullanarak harita katmanı kaynağını seçebilirsiniz.

Ürün, kutudan çıktığı gibi mobil kullanıma hazır olarak gelir ve cihazlar ve tarayıcılar arasında haritalar oluşturmaya uygundur. Haritanıza farklı bir bakış için CSS kullanabilirsiniz. Haritayı OpenLayers kullanarak web’inize uygulamak için size yardımcı olacak bir öğreticiyi burada bulabilirsiniz.

OpenLayers ayrıca GeoJSON, TopoJSON, KML, GML ve diğer coğrafi veri formatlarından vektör verilerini işleme yeteneğine sahiptir.

OpenLayers belgeleri iyi organize edilmiştir ve geliştiriciler için birçok bilgi sağlar. OpenLayers web sitesindeki bir galeri, çok çeşitli canlı demolar içerir ve GitHub’da epeyce kod örneği mevcuttur.

Mapbox

Web sitesi: https://www.mapbox.com/
GitHub yıldızları: 6.1k, https://github.com/mapbox/mapbox-gl-js
Fiyatlandırma: Ücretsiz, 1000 yükleme için 2,40 dolardan başlar
Harita Verisi Kaynağı: Mapbox
Bağımlılıklar: Yok
Lisans: Mapbox telif hakkı
Kategori: Web Uygulaması
Örnekler: https://docs.mapbox.com/mapbox-gl-js/examples/

javascript haritalari

Mapbox, şu anda web’deki en gelişmiş haritalama çözümlerinden biridir. Deneyimli geliştiricilerin kendileri tarafından geliştiriciler için oluşturulmuştur. Güzel web ve mobil haritalar oluşturmak için kullanımı kolay araçlar sunar. Kullanıcılara harita stili (arka plan haritası dahil) üzerinde tam kontrol sunar ve uydu görüntüleri ve coğrafi kodlama veya yol tarifleri gibi birçok harika ek hizmete sahiptir.

Mapbox platformu dokular, çizimler, özel işaretçiler, vektör döşemeleri, statik haritalar, coğrafi kodlama ve daha fazlasını içerir. Mapbox, ücretsiz başlangıç ​​planından yüksek hacimli kurumsal plana kadar değişen beş plan sunar.

Platform ayrıca, kullanıcıların kendi verilerini kullanarak hızlı bir şekilde özel haritalar oluşturmasına olanak tanıyan çevrimiçi bir düzenleyici olan Mapbox Editor’a da sahiptir. Veriler bir elektronik tablo dosyasından (CSV), GeoJSON, KML veya GPX’ten içe aktarılabilir. Dokümantasyon iyi tasarlanmış ve takip etmesi kolay.

Google Maps API

Web sitesi: https://developers.google.com/maps/documentation
GitHub yıldızları:
Fiyatlandırma: Ücretsiz, statik haritalarda 1000 istek yüklemesi için 2 dolardan başlar
Harita Veri Kaynağı: Google
Bağımlılıklar: Yok
Lisans: Google telif hakkı
Kategori: Web Uygulaması
Örnekler: https://developers.google.com/maps/documentation/javascript/examples

javascript haritalari

Google Haritalar, ister deneyimsiz bir web yöneticisi isterse gelişmiş bir geliştirici olsun, herkes için güvenli bir seçimdir. Kendilerini haritalama endüstrisinde lider olarak kabul edecek kadar uzun süredir var.

Buna ek olarak, JavaScript API, Google Haritalar’ı istediğiniz herhangi bir uygulamaya, hizmete veya web sitesine entegre etmeyi kolaylaştırır. Ayrıca, WordPress kullanıcıları, sitelerinde Google Haritalar’ı desteklemek için çok sayıda eklenti bulabilecekler ve bunların tümü, nihai sonucu sağlamak için API’yi kullanıyor.

Datamaps

Web sitesi: https://datamaps.github.io/
GitHub yıldızları: 3.4k, https://github.com/markmarkoh/datamaps
Fiyatlandırma: Ücretsiz
Harita Verisi Kaynağı: D3.js
Bağımlılıklar: D3.js ve TopoJSON
Lisans: MIT Lisansı
Kategori: Kütüphane
Örnekler: https://datamaps.github.io/

veriHaritalari

Jvectormap

Web-site: http://jvectormap.com/
GitHub stars:
Pricing: From $39
Map Data Source: jVectorMap
Dependencies: jQuery
License: GNU GPL, paid
Category: Library
Examples: http://jvectormap.com/examples/world-gdp/

javascript haritalari

jVectorMap, jQuery gerektiren etkileşimli haritalar için açık kaynaklı bir kitaplıktır. jVectorMap’in oldukça küçük bir API referansı vardır ve bildiğimiz gibi Documentation özelliği yoktur, ancak yine de çok yardımcı olan kısa bir Başlarken öğreticisi vardır.

jVectorMap yalnızca JavaScript, CSS, HTML, SVG veya VML gibi yerel tarayıcı teknolojilerini kullanır. Flash veya başka herhangi bir tescilli tarayıcı eklentisi gerekmez. Bu, jVectorMap’in tüm modern mobil tarayıcılarda çalışmasına izin verir.

Bing Maps

Web-site: https://www.microsoft.com/en-us/maps/choose-your-bing-maps-api
GitHub stars:
Pricing: Free, custom (on request)
Map Data Source: Bing Maps
Dependencies: None
License: Microsoft copyright
Category: Web Application
Examples: https://docs.microsoft.com/en-us/bingmaps/v8-web-control/index

javascript haritalari

Microsoft Bing Haritalar çok popüler bir haritalama platformudur. Microsoft, Bing Haritalar Platformu’na sürekli olarak yeni özellikler ve iyileştirmeler eklemek için çalışıyor.

JavaScript uygulamaları oluşturan geliştiriciler için özellik örnekleri ve kod parçacıkları sağlayan güzel bir AJAX Etkileşimli SDK vardır. Bing Haritalar platformu, Web Denetimi, Windows Mağazası uygulama denetimi, WPF denetimi, REST Hizmetleri ve Uzamsal Veri Hizmetleri gibi uygulamalar için birden çok API seçeneği sunar.

Amcharts Map Chart

Web sitesi: http://www.amcharts.com/javascript-maps/
GitHub yıldızları:
Fiyatlandırma: Ücretsiz, 90$’dan itibaren
Harita Verisi Kaynağı: amCharts
Bağımlılıklar: Yok
Lisans: Amcharts telif hakkı
Kategori: Kütüphane
Örnekler: https://www.amcharts.com/demos/#maps

javascript haritalari

amMap, amCharts tarafından geliştirilen haritalar için özel bir JavaScript (HTML5) kitaplığıdır. Hiçbir dış bağımlılığı yoktur ve çok sayıda etkileşimli etkileşimli özelliği desteklemenin yanı sıra oldukça kolay bir şekilde güzel koropletler, kabarcıklar, noktalar (veya noktalar), bağlayıcılar ve akış haritaları oluşturmanıza olanak tanır.

Araç, ofislerin konumlarını, yolculuk rotalarını göstermek, distribütör haritası oluşturmak vb. için kullanılabilir. Ürün bir dizi özellik sunar: fotoğrafları veya görüntüleri katmanlar ve arka planlar olarak kullanmanıza ve ayrıca konum ve rotaları vurgulamanıza olanak tanır.

Kartograph

Web sitesi: http://kartograph.org/
GitHub yıldızları: 1.5k, https://github.com/kartograph/kartograph.js
Fiyatlandırma: Ücretsiz
Harita Veri Kaynağı: Kartograf
Bağımlılıklar: Kartograph.py, Raphael ve jQuery
Lisans: AGPL ve LGPL
Kategori: Çerçeve
Örnekler: http://kartograph.org/showcase/

javascript haritalari

Kartograph, başka haritalama hizmetleri olmadan SVG haritaları oluşturmak için basit ve hafif bir çerçevedir. Kartograph.js, Kartograph SVG haritalarına dayalı etkileşimli haritalar oluşturmaya yönelik bir JavaScript kitaplığıdır. Raphael ve jQuery üzerine inşa edilmiştir ve zarif bir şekilde Internet Explorer 7+ sürümüne indirgenir.

Kartograph’ta kullanıma hazır harita koleksiyonu yoktur, ancak kitaplık herhangi bir SVG haritasıyla çalışır ve ayrıca haritalar oluşturmak için Kartograph.py adlı bir yardımcı program sunar.

Kartograph, hem Raphael JS (çizim için kullanılır) hem de jQuery gerektiren bağımlılıktan arındırılmış olmasa da, size sorunsuz haritalama deneyimi sağlarken, kitaplık belgeleri ve API referansı (tek bir makalede birleştirilmiştir) etkileşimli haritaları çalışır duruma getirmenize olanak tanır. projelerinizde oldukça güzel ve kolay bir şekilde.

ArcGIS

Web sitesi: https://developers.arcgis.com/
GitHub yıldızları:
Fiyatlandırma: Ücretsiz, aylık 125 dolardan başlayan fiyatlarla
Harita Verisi Kaynağı: Esri
Bağımlılıklar: Yok
Lisans: Esri telif hakkı
Kategori: Çerçeve
Örnekler: https://developers.arcgis.com/javascript/3/jssamples/

javascript haritalari

ArcGIS API for JavaScript – haritaları ve görevleri web uygulamalarına yerleştirmenin basit bir yolu. Bir sürü özellik, örnek, paketlenmiş widget ve şablonla birlikte gelir. İşte iyi bir ArcGIS Kazan Plakası.

Esri, geliştiriciler için iyi tasarlanmış ve takip etmesi kolay gerçekten güzel bir portala sahiptir. Geliştirici portalı, ArcGIS API’lerine ve SDK’larına erişim, iyi belgeler, canlı demolar, kod örnekleri ve daha fazlasını içerir. Esri, bir kredi sistemi kullanan bağımsız geliştirici fiyatlandırması sunar (ArcGIS çevrimiçi aboneliği olmayan geliştiriciler için).

ArcGIS API for JavaScript – haritaları ve görevleri web uygulamalarına yerleştirmenin basit bir yolu. Bir sürü özellik, örnek, paketlenmiş widget ve şablonla birlikte gelir. İşte iyi bir ArcGIS Kazan Plakası.

Esri, geliştiriciler için iyi tasarlanmış ve takip etmesi kolay gerçekten güzel bir portala sahiptir. Geliştirici portalı, ArcGIS API’lerine ve SDK’larına erişim, iyi belgeler, canlı demolar, kod örnekleri ve daha fazlasını içerir. Esri, bir kredi sistemi kullanan bağımsız geliştirici fiyatlandırması sunar (ArcGIS çevrimiçi aboneliği olmayan geliştiriciler için).

Esri teknolojisi dünya çapında 350.000’den fazla kuruluş tarafından kullanılmaktadır ve bunların üçte ikisinden fazlası Fortune 500 şirketleridir.

Zeemaps

Web sitesi: https://www.zeemaps.com/
GitHub yıldızları:
Fiyatlandırma: Ücretsiz, aylık 19,95 dolardan başlayan fiyatlarla
Harita Verisi Kaynağı:
Bağımlılıklar: Yok
Lisans: Zeemaps telif hakkı
Kategori: Web Uygulaması
Örnekler: https://www.zeemaps.com/mobile?group=1971477

javascript haritalari

ZeeMaps, etkileşimli haritaları kolayca oluşturmanıza, yayınlamanıza ve paylaşmanıza olanak tanıyan kurumsal sınıf bir haritalama hizmetidir. Kişiler veya yerler listenizden haritalar üreterek coğrafi bilgilerin dinamik görselleştirmelerini oluşturabilirsiniz. Örneğin, ziyaret ettiğiniz yerlerin bir haritasını veya müşterilerinizin, satış potansiyellerinizin, arkadaşlarınızın ve akrabalarınızın adreslerini işaretleyen haritalar oluşturabilirsiniz. Tüm haritalar kendi sunucularında saklanır ve herhangi bir zamanda, herhangi bir yerden, herhangi bir standart Web tarayıcısından bir bilgisayar veya mobil cihazdan anında erişilebilir.

Tüm haritalar, eklemeler için kitle kaynaklı olabilir. Bu, onu insan grupları arasında kullanmak için çok güvenilir bir platform yapar. Diğer özellikler ayrıca ızgaraları, simgeleri, işaretleri ve özel alanları içerir.

Bu, belirli etkileşimli harita türleri için özel olarak tasarlanmış bir araçtır – sunum veya coğrafi analiz için haritalar oluşturmanıza, yayınlamanıza ve paylaşmanıza izin vermesi harikadır. Listedeki çoğu kişinin yaptığı özellikleri sunar. Ayrıca harita için farklı kaynaklardan girdi almanızı ve haritalar için 3 seviyeli erişim kurmanızı kolaylaştırır.

Anymap by Anychart

Web sitesi: https://www.anychart.com/products/anymap/overview/
GitHub yıldızları:
Fiyatlandırma: 49 $ ‘dan itibaren
Harita Veri Kaynağı: Anychart
Bağımlılıklar: Yok
Lisans: Anycharts telif hakkı
Kategori: Kütüphane
Örnekler: https://www.anychart.com/products/anymap/gallery/

javascript haritalari

AnyMap, AnyChart tarafından oluşturulan popüler JavaScript (HTML5) grafik kitaplıklarından biridir. Tıpkı amMap gibi, onu kullanarak bir harita oluşturmak için büyük bir çaba gerektirmez ve ayrıca jQuery gibi harici kaynaklar veya üçüncü taraf kitaplıklar gerektirmez. AnyMap ayrıca ihtiyaç duyabileceğiniz tüm temel harita türlerini de destekler – choropleth, bubble, dot, bağlayıcı ve akış haritaları.

AnyMap’in temel etkileşimli özelliklerinin listesi, bölgeye özgü içgörüler için ayrıntılı inceleme, harita görüntüleme eylemlerini işlemek için olay modeli ve bunu manuel olarak yapmak yerine ayarlarınıza göre bir haritayı otomatik olarak renklendirmek için renk ölçeğini içerir.

Highmaps by Highcharts

Web sitesi: https://www.highcharts.com/products/highmaps/
GitHub yıldızları: 9.5k, https://github.com/highcharts/highcharts
Fiyatlandırma: Ücretsiz ve ücretli (722 dolardan başlayan fiyatlarla)
Harita Verisi Kaynağı: Highcharts
Bağımlılıklar: jQuery
Lisans: Highcharts telif hakkı
Kategori: Kütüphane
Örnekler: https://www.highcharts.com/maps/demo

javascript haritalari

Highmaps kütüphanesi, Norveçli Highsoft tarafından geliştirilen popüler grafik kütüphaneleri olan Highcharts ve Highstock’un küçük kız kardeşidir. Temel avantajları, tüm avantajlarıyla birlikte açık kaynak yapısı, yüksek işleme performansı sağlayan hafifliği ve detaya inme ve diğerleri gibi çok sayıda etkileşimli özellik kümesidir.

Highmaps’te desteklenen harita türleri arasında choropleth ve bubble haritalar bulunur. Bir yolu, bir nehri veya bir bağlayıcıyı tasvir etmek için çizgiler çizmek de mümkündür. Ancak akış haritaları oluşturmak, örneğin amMap veya AnyMap ile olduğu kadar basit değildir. Ayrıca ne Highcharts ne de Highmaps jQuery olmadan çalışamaz, bu yüzden onları kullanmak veya başka bir grafik kitaplığı seçmek istiyorsanız bu bağımlılığa sahip olmalısınız.

İyi bir şey, Highmaps’in hem SVG hem de GeoJSON’da birden fazla kullanıma hazır harita sunmasıdır. Belgeler oldukça kapsamlıdır ve kitaplığın ayarlarını oldukça hızlı ve kolay bir şekilde anlamanıza yardımcı olmakta harikadır.

Cesium

Web sitesi: https://cesiumjs.org/
GitHub yıldızları: 5.8k, https://github.com/AnalyticalGraphicsInc/cesium
Fiyatlandırma: Ücretsiz
Harita Veri Kaynağı: Sezyum
Bağımlılıklar: Yok
Lisans: Apache Lisansı 2.0
Kategori: Kütüphane
Örnekler: https://cesiumjs.org/demos/

javascript haritalari

WebGL destekli bir JavaScript eşleme kitaplığı olan Cesium, sağlayıcıdan bağımsız olarak tam da bunu sunar. 3 farklı görünüm için desteği vardır: 3D küre, 2D harita ve 2.5D Columbus Görünümü. Farklı platformlarda ve farklı tarayıcılarda çalışır: uyumluluk konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

Polymaps

Web sitesi: http://polymaps.org/
GitHub yıldızları: 1.6k, https://github.com/simplegeo/polymaps
Fiyatlandırma: Ücretsiz
Harita Veri Kaynağı: OSM, Bing
Bağımlılıklar: Yok
Lisans: SimpleGeo ve Stamen telif hakkı
Kategori: Kütüphane
Örnekler: http://polymaps.org/ex/

javascript haritalari

Polymaps, dinamik ve etkileşimli haritalar oluşturmak için ücretsiz bir JavaScript kitaplığıdır. OpenStreetMap, CloudMade, Bing, vb.’nin olağan haritacılığının yanı sıra, haritalar üzerinde çoklu yakınlaştırma veri kümelerinin hızlı bir şekilde görüntülenmesini sağlayarak görüntü tabanlı ve vektör döşemeli haritalarla çalışır ve çeşitli görsel sunumları destekler.

Başlıca gücü, birçok farklı kaynaktan raster ve vektör verilerinin birleştirilmesini çok kolaylaştırmasıdır. Özellikle kendi renklendirmenizi, gruplamanızı ve etkileşiminizi kolayca eklemenize izin vererek tüm gereksinimlerinizi karşılayabilir. Polymaps ayrıca oldukça verimlidir: hızlı çalışır, arka plan döşemesinin yüklenmesini iyi yönetir ve yalnızca 30k Javascript’tir.

Harita oluşturmak için SVG (ölçeklenebilir vektör grafikleri) kullanmanın güzel yanı, CSS ile web belgelerine uygulanabilen aynı stil seçeneklerinin birçoğunun harita tasarımınızla da çalışacağı anlamına gelir.

Polymap’ler çok çeşitli ölçeklerde veri yükleyebildiğinden, ülke düzeyinden eyaletlere, şehirlere, mahallelere ve tek tek sokaklara kadar bilgileri göstermek için iyi bir seçimdir.

Mapael

Web sitesi: https://www.vincentbroute.fr/mapael/
GitHub yıldızları: 1k, https://github.com/neveldo/jQuery-Mapael
Fiyatlandırma: Ücretsiz
Harita Verisi Kaynağı: Raphael.js
Bağımlılıklar: jQuery
Lisans: MIT Lisansı
Kategori: Kütüphane
Örnekler: https://www.vincentbroute.fr/mapael/

javascript haritalari

jQuery Mapael, etkileşimin yanı sıra zarif veri görselleştirme ile haritalar oluşturmanıza olanak tanır. Örneğin, bir harita oluşturabilir ve haritadaki her bölgeyi bölgeye göre farklı renklerle belirleyebilirsiniz. Ayrıca bölgeye araç ipucunun yanı sıra tıklama veya fareyle üzerine gelme gibi olay işleyicileri de ekleyebilirsiniz.

Harita, JavaScript tarafından oluşturulan içeriği tarayamayan arama motoru robotları için alternatif içerik sağlayarak SEO düşünülerek oluşturulmuştur.

jQuery Mapael, etkileşimin yanı sıra zarif veri görselleştirme ile haritalar oluşturmanıza olanak tanır. Örneğin, bir harita oluşturabilir ve haritadaki her bölgeyi bölgeye göre farklı renklerle belirleyebilirsiniz. Ayrıca bölgeye araç ipucunun yanı sıra tıklama veya fareyle üzerine gelme gibi olay işleyicileri de ekleyebilirsiniz.

Harita, JavaScript tarafından oluşturulan içeriği tarayamayan arama motoru robotları için alternatif içerik sağlayarak SEO düşünülerek oluşturulmuştur.

Mapael, kendi deposunda bir harita koleksiyonu sunar. Belgeler ve API açıklamaları tek bir makalede birleştirilmiştir, ancak buna rağmen bu ayrıntılı öğreticiyi okuyarak bu kitaplığı kolayca kullanmaya başlayabilirsiniz.

Conclusion

Google Trends 3’e göre, Haritalar ile çalışmak için en popüler araçlar Leaflet, Google Haritalar API’si ve Mapbox’tır. Bing Maps API ve Openlayers ile arama sorgularındaki büyük boşluğu görebilirsiniz, bunlar da oldukça popülerdir.

consul

Bahsettiğimiz tüm ücretsiz kütüphaneler, etkileşimli haritalar oluşturma konusunda iyi bir iş çıkarıyor. Tüm API’ler harika çevrimiçi haritalama sistemleri üretme yeteneğine sahiptir, ancak seçiminiz aynı zamanda size veya şirketinizin gelecekteki geliştirme ihtiyaçlarına da uymalıdır.

Örneğin, herhangi bir ticari API’yi kullanmak, sağlayıcının API’de veya Hizmet Şartları’nda yapacağı her türlü değişikliğin insafına kalmanızı sağlar. Öte yandan, açık kaynaklı bir motor kullanmak ve sağlayıcıları her zaman değiştirme yeteneği daha fazla özgürlük + esneklik sunar, ancak bu tür sistemleri oluşturmak çok çaba gerektirir.

İş için doğru aracı kullanmaya inanıyoruz. Broşür veya Google Haritalar API’si çoğu kullanım durumu için iyi çalışır, ancak başka araçlar gerektiren durumlar da vardır.

Tek işlevli haritalama uygulamaları oluşturan GIS dışı arka plan geliştiricileri için Leaflet’i (artık MapBox tarafından desteklenmektedir) önereceğiz. Küçük ve kullanımı kolaydır. Daha fazla işlevsellik, değişen kalite ve desteğe sahip eklentilere dayanır.

Son olarak, haritalarınız daha tasarım ve kullanıcı etkileşimi odaklıysa, bazı haritalama türlerini de yapabilen bir JavaScript animasyon kitaplığı olan D3’ü kullanmayı düşünebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla