1. Ana Sayfa
  2. Haber

Jüpiter fırtınalarının şaşırtıcı görüntüleri ortaya çıktı!

Jüpiter fırtınalarının şaşırtıcı görüntüleri ortaya çıktı!
+ - 0

Jüpiter fırtınalarının şaşırtan imgeleri ortaya çıktı!

NASA, 2011 yılında Jüpiter’i keşfetmesi için Juno uzay aracını uzaya fırlattı. 2016 yılında gezegenin yörüngesine girmeyi başaran uzay aracı, o günden itibaren pek çok fotoğraf gönderiyor. Son olarak da Jüpiter’in Kuzey Kutbu’nda meydana gelen fırtınaların yer aldığı bir fotoğraf paylaştı. Bu fotoğraf, görenleri hayrete düşürdü. İşte detaylar!

Fırtınaların her biri 50 kilometre yüksekliğe çıkıyor

ABD uzay ajansı NASA’nın Juno Jüpiter aracı, güneş sistemimizin en büyük gezegeninin 43. yakın uçuşunu tamamladı. Bu süreçte ise inanılmaz bir görsel sundu. NASA, bu görselleri Twitter üzerinden de paylaştı. Çekim, Jüpiter’in Kuzey Kutbu’nun yakınında oluşan girdaplar ve kasırga gibisi sarmal rüzgar desenlerini içeriyor.

Fotoğrafta yer alan her bir girdap gibisi manzara, gezegenin atmosferinde meydana gelen fırtınaları gösteriyor. Boyutu tam olarak belirli olmayan bu fırtınaların her biri 50 kilometre yüksekliğe kadar çıkıyor ve yüzlerce kilometrelik bir alanı kaplıyor.

Bilim insanları Güney Kutbu’nda altı siklon olduğunu saptadı. Bunların birinin merkezde ve beşinin ise etrafında bir beşgen halinde döndüğünü görürüz. Kuzey Kutbu’nda ise işler daha garip. Zira orada dokuz tane fırtına yer alıyor. Bunlardan biri merkezde, öbürleri ise etrafında saat tarafının aksine dönüyor.

Aynı vakitte bu Jüpiter fırtına görselleri, gezegenin atmosferi hakkında pek çok bilgi de veriyor. Bilim insanları, bu görsellere bakarak Jüpiter’in atmosferik özelliklerini yaratan akışkanlar dinamiği ve bulut kimyası hakkında bilgi sahibi olma bahtına sahip. Bunun yanı sıra bilim insanları gezegendeki girdapların farklı şekillerini, renklerini ve boyutlarını da tahlil edecek.

jupiter firtinalarinin sasirtici goruntuleri ortaya cikti 0 sPkMWCar

Renk ve biçim farkı, Dünya’da oluşan siklonlarda da görülüyor. Örneğin, Kuzey yarım kürede saat istikametinin bilakis, Güney yarım kürede saat istikametinde dönen siklonlar ve aksisi istikamette hareket eden anti siklonlar renk ve form bakımından farklılık gösterir.

Peki, siz Jüpiter fırtına görselleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

kaynak : shiftdelete.net

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla