1. Ana Sayfa
  2. Haber

Jüpiter’in şimdiye kadar çekilmiş en etkileyici görüntüleri!

Jüpiter’in şimdiye kadar çekilmiş en etkileyici görüntüleri!
0

Jüpiter’in şimdiye kadar çekilmiş en etkileyici görüntüleri!

Çığır açan James Webb Teleskobu (JWST) uzayın şimdiye kadar görmediğiniz noktalarına bakış atmamızı sağlıyor. Şimdiye kadarki en güçlü uzay teleskobu olma özelliği taşıyan James Webb, şimdiye kadar uzay hakkında birçok bilinmeyeni ortaya koydu. Çok daha uzak diyarları görmemize imkan sağlayan uzay teleskobu birebir vakitte daha yakındaki gök cisimlerini de çok daha net görmemizi sağlıyor. Bunun son örneği ise Jüpiter.

Jüpiter’in mükemmel kutup ışıkları görüntülenti

Avrupa Uzay Ajansı (ESA), James Webb Uzay Teleskobu tarafından çekilen dev gezegenin imgelerini paylaştı. Webb teleskobunun Yakın Kızılötesi Kamerası (NIRCam) tarafından çekilen manzara, gezegenin hem kuzey hem de güney kutuplarının üzerinde oluşan harika kutup ışıklarını gözler önüne seriyor.

Nefes kesen kutup ışıklarının yanı sıra, gezegenin son derece sönük halkalarını ve daha küçük iki uydusunu da paylaşılan görselde görebilirsiniz. En soldaki parlak nokta gezegenin Amalthea uydusu, orta halkanın sol kenarındaki parlak nokta ise Adrastea uydusu.

jupiterin simdiye kadar cekilmis en etkileyici goruntuleri 0 ekMb2kQa

27 Temmuz’da çekilen imaj, kızılötesi teknolojisi ve filtreler kullanıldığı için gezegenin rengini ise tam olarak yansıtmıyor. Gezegenin karakteristik ‘büyük kırmızı noktası’ ve blut katmanı büyük ölçüde güneş ışığını yansıttığı için beyaz renk ile karşımıza çıkıyor.

James Webb Uzay Teleskobu’nun sağladığı bu imajlar Jüpiter hakkında çok daha fazla bilgiye sahip olmamızı sağlıyor. Gökbilimciler, Jüpiter’i inceleyerek Güneş Sistemi’nin ötesindeki öteki dev gök cisimlerinin davranışlarını anlayabileceklerini düşünüyor.

jupiterin simdiye kadar cekilmis en etkileyici goruntuleri 1 JH6mBdTp

2021 yılının Aralık ayında uzaya fırlatılan James Webb Uzay Teleskobu, Dünya’dan yaklaşık 1.6 milyon kilometre uzakta araştırmalarına devam ediyor. Bu güçlü uzay teleskobu sayesinde cihanın oluşumu hakkındaki kimi soru işaretlerine cevap bulunabileceği düşünülüyor.

Bakalım James Webb Uzay Teleskobu bizlere daha nasıl ufuklar açacak? Pekala siz JWST’nin çektiği Jüpiter manzaraları hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

kaynak : shiftdelete.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla