1. Ana Sayfa
  2. Haber

Kazakistan Hükümeti Aktivistlere Karşı Casus Yazılım Kullanıyor

Kazakistan Hükümeti Aktivistlere Karşı Casus Yazılım Kullanıyor
0

Kazakistan Hükümeti Aktivistlere Karşı Casus Yazılım Kullanıyor

Güvenlik araştırmacıları muhtemelen Kazakistan hükümetinin muhaliflere ve aktivistlere karşı casus yazılım kullandığını ortaya çıkarttı.

Geçtiğimiz hafta Lookout tarafından yayınlanan rapora göre, muhtemelen hükümet yetkilileri olduğu düşünülen kimseler, kurbanlarına “Hermit” adı verilen kurumsal düzeyde gelişmişliğe sahip bir casus yazılımı bulaştırmaya çalışıyor.

Hermit, İtalyan şirketi RCS Lab tarafından geliştirilmiş oldukça sofistike bir mobil uzaktan yönetim aracı. Firmanın kitlesel gözetim ve casusluk amacıyla 2003 yılından beri çeşitli müşterileri için zararlı yazılımlar geliştiren Hacking Team ile işbirliği yaptığı biliniyor. Hacklenmesi sonrası kapanan ve Memento Labs adıyla yeniden doğan şirket ve uzantıları uzun bir süredir piyasada gözükmüyordu denilebilir.

İddiaya göre Kazakistan’daki olayın failleri hedeflerine zararlı yazılımı bulaştırmak için Çinli bir telefon üreticisi olan OPPO’dan gelmiş gibi gözüken sahte SMS’ler gönderdi. SMS’ler içerisinde yer alan linkler ise OPPO’nun daha önceden çevrimdışı olmuş Kazakça destek sayfasına gidiyordu.

Kurbanların linke tıklaması sonrası casus yazılım arka planda akıllı telefona yükleniyor ve Kazakistan’ın başkenti olan Nur-Sultan’daki bir komuta kontrol sunucusu ile bağlantı kuruyor.

Lookout’ta çalışan güvenlik araştırmacılarından Paul Shunk, yaptığı açıklamada Kazakça konuşan kişilerin hedeflenmesi ve komuta kontrol sunucusunun konumundan yola çıkarak bu zararlı yazılım kampanyasının Kazakistan’daki bir idari yapı tarafından yönetiliyor olabileceğini söyledi.

kaynak : Technopat.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla