1. Ana Sayfa
  2. Haber

Kellik tarihe karışacak! Bilim insanlarından yeni keşif

Kellik tarihe karışacak! Bilim insanlarından yeni keşif
+ - 0

Kellik tarihe karışacak! Bilim insanlarından yeni keşif

California Riverside Üniversitesi’ndeki (UC Riverside) araştırmacılar, saç dökülmesi ile ilgili yeni bir bulgu elde ettiklerini açıkladı. Araştırmacılar, keşfedilen protein sayesinde sürecin tercine çevirilebileceğini ve kelliği ortadan kalkacağını müjdeledi.

Saç dökülmesi, TGF-beta proteini nedeniyle gerçekleşiyor

UC Riverside araştırmacıları, saç köklerinin ne vakit öleceğini denetim eden bir protein keşfetti. Süreci bilakis çevirdiklerinde saçların tekrar büyütmenin mümkün olduğunu belirten araştırmacılar, “Söz konusu protein, hücrelerin bölünmesini, büyümesini ve vefatını düzenleyen bir sinyal proteini olarak tanımlanabilir. TGF-beta ismi verilen protein, saç köklerinin içindeki hücrelerde de yer alıyor.” sözlerine yer verdi.

kellik tarihe karisacak bilim insanlarindan yeni kesif 0 n1Dm1y32

Yara uygunlaşması üzere kıymetli fonksiyonlarda de karşımıza çıkan protein, kanser hücreleri tarafından denetimsiz büyüme için kullanılıyor. Çalışma ortaklarından Qixuan Wang, “TGF-beta proteininin iki zıt rolü var. Yeni ömür üretmek için birtakım kıl folikülü hücrelerinin etkin edilmesine yardımcı oluyor. Akabinde hücre vefatı süreci olan apopotozun düzenlemesinde rol alıyor.” dedi.

Doğru ölçüde TGF-beta kullanıldığında hücre bölünmesi etkin hale geliyor. Folikül büyümesini uyaran protein, saç köklerinin çıkmasını sağlıyor. Çok fazla TGF-beta olduğu durumlarda ise hücreler apoptoza yönleniyor, saç köklerinin ölmesiyle birlikte kellik ortaya çıkıyor.

TGF-beta’nın hücre bölünmesini nasıl faal ettiğini araştırmaya devam eden grup, ilgili genlerle nasıl irtibat kurduğunu tespit etmek için çalışmalara başladı. Grup ayrıyeten, saç kökü kendini öldürse bile kök hücre deposuna tesir etmediğini açıkladı.

Siz bu çalışma hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmında ve SDN Forum‘da paylaşabilirsiniz.

kaynak : shiftdelete.net

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla