1. Ana Sayfa
  2. Haber

Kellik tarihe karışacak! Bilim insanlarından yeni keşif

Kellik tarihe karışacak! Bilim insanlarından yeni keşif
+ - 0

Kellik tarihe karışacak! Bilim insanlarından yeni keşif

California Riverside Üniversitesi’ndeki (UC Riverside) araştırmacılar, saç dökülmesi ile ilgili yeni bir bulgu elde ettiklerini açıkladı. Araştırmacılar, keşfedilen protein sayesinde sürecin tercine çevirilebileceğini ve kelliği ortadan kalkacağını müjdeledi.

Saç dökülmesine sebep olan protein tespit edildi

UC Riverside araştırmacıları, saç köklerinin ne vakit öleceğini denetim eden bir protein keşfetti. Süreci bilakis çevirdiklerinde saçların tekrar büyütmenin mümkün olduğunu belirten araştırmacılar, “Söz konusu protein, hücrelerin bölünmesini, büyümesini ve mevtini düzenleyen bir sinyal proteini olarak tanımlanabilir. TGF-beta ismi verilen protein, saç köklerinin içindeki hücrelerde de yer alıyor.” sözlerine yer verdi.

Yara güzelleşmesi üzere kıymetli fonksiyonlarda de karşımıza çıkan protein, kanser hücreleri tarafından denetimsiz büyüme için kullanılıyor. Çalışma ortaklarından Qixuan Wang, “TGF-beta proteininin iki zıt rolü var. Yeni hayat üretmek için birtakım kıl folikülü hücrelerinin faal edilmesine yardımcı oluyor. Akabinde hücre mevti süreci olan apopotozun düzenlemesinde rol alıyor.” dedi.

Doğru ölçüde TGF-beta kullanıldığında hücre bölünmesi etkin hale geliyor. Folikül büyümesini uyaran protein, saç köklerinin çıkmasını sağlıyor. Çok fazla TGF-beta olduğu durumlarda ise hücreler apoptoza yönleniyor, saç köklerinin ölmesiyle birlikte kellik ortaya çıkıyor.

TGF-beta’nın hücre bölünmesini nasıl faal ettiğini araştırmaya devam eden takım, ilgili genlerle nasıl bağlantı kurduğunu tespit etmek için çalışmalara başladı. Takım ayrıyeten, saç kökü kendini öldürse bile kök hücre deposuna tesir etmediğini açıkladı.

Siz bu çalışma hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmında ve SDN Forum‘da paylaşabilirsiniz.

kaynak : shiftdelete.net

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla