1. Ana Sayfa
  2. Nasıl Yapılır?

Kilit AMD Teknolojisi: 3D V-Cache Yayılıyor

Kilit AMD Teknolojisi: 3D V-Cache Yayılıyor
0

Kilit AMD Teknolojisi: 3D V-Cache Yayılıyor

AMD, 2022 Financial Analyst Day ile birlikte tüm ürün portföyünü kapsayan önemli duyurular yaptı. Ryzen 7000 serisi işlemcilerle beklenen performans artışlarından söz etmiştik. Ayrıca RDNA 3 mimarisinin olası performans kazançlarıyla birlikte tüm bilinenleri bir araya getirdik. Şimdi ise kırmızı takımın yeni ve önemli teknolojilerinden olan 3D V-Cache ile ilgili gelişmelere bakalım.

Şirket daha önce 3D V-Cache’in tek seferlik bir teknoloji olmadığını ve yol haritasının sabit bir parçası olacağını söylemişti. Yeni duyuruda ise hem yaklaşmakta olan Zen 4 mimarisi hem de Zen 5’e kadar uzanan planları gördük.

kilit amd teknolojisi 3d v cache yayiliyor 0 NXyZb6lR

EPYC Genoa ailesi bildiğiniz gibi Zen 4 mikro mimarisine dayanıyor ve 96 çekirdeğe kadar destek sunacak. Bu yongalar standart Zen 4 CCD’lere (çip birimleri) sahip ve ve önbellek boyutları henüz açıklanmadı. Ancak daha önce tanıtılan EPYC Milan-X‘e benzer şekilde, gelecekte 3D V-Cache önbellek teknolojisine sahip EPYC Genoa-X işlemcilerin geleceğini artık kesin olarak söyleyebiliyoruz. Genoa muhtemelen bu yıl piyasada olacak, önbellek miktarını muazzam seviyelere çıkaracak olan Genoa-X‘in ise 2023’te gelmesi bekleniyor.

Şirket ayrıca 128 çekirdek ve 256 iş parçacığı sunan, Zen 4c çekirdeklerine dayanan EPYC “Bergamo” ailesini piyasaya sürecek. Bu yongalar Zen 4’ün tam ISA’sını korurken bulutla ilgili belirli yeteneklere sahip olacak.

kilit amd teknolojisi 3d v cache yayiliyor 1 nmuAAfqb

Duyurulan yeni bir işlemci daha var: kod adı EPYC Siena. AMD bu CPU’larla birlikte telekomünikasyon ve uç bilgi işlem endüstrisini hedeflerken 5G altyapı pazarındaki büyümeden kazanç sağlamayı umuyor. 2023 yılında piyasaya sürülecek olan çipler, performans/watt optimizasyonuyla birlikte 64 çekirdeğe kadar çıkacak.

Yaklaşan Ryzen 7000 serisi işlemcilerin Zen 4 mimarisini temel alacağını biliyoruz. Yani tıpkı Ryzen 7 5800X3D‘de olduğu gibi, 3D V-Cache teknolojisine sahip, oyunculara ulaşacak X3D serisi Zen 4 yongalar görebiliriz.

kilit amd teknolojisi 3d v cache yayiliyor 2 j4AkI477

Yapılan birçok incelemede gördüğümüz gibi, bu teknoloji özellikle oyun performansına önemli katkılar sunuyor, ancak çip 3D V-Cache’den yoksun Zen 3 CPU’lara göre biraz daha sıcak çalışıyor. AMD, bu teknolojiyi Ryzen ailesinde ilk kez kullandı ve saat hızından da kısmak zorunda kalmıştı. Umuyoruz ki bu zorlukları aşmanın yolunu bir an önce bulurlar.

3D V-Cache’in Zen 4 CPU’ların bir parçası olacağını bilmiyorduk. AMD‘nin slaytı ise ekstra önbelleğe sahip olan ve olmayan Zen 4 CPU’ların olacağını açıkça ortaya koyuyor. Hatta şirket Zen 5 mimarili işlemcilerinde bile bu yolu izlemeye devam edecek. 5800X3D’de olduğu gibi, 3D V-Cache’li çipler muhtemelen öncelikle oyuncuları hedef alacak.

kaynak : Technopat.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla