1. Ana Sayfa
  2. Haber

Korkutan açıklama: Güneş fırtınası Dünya’ya vuracak!

Korkutan açıklama: Güneş fırtınası Dünya’ya vuracak!
+ - 0

Korkutan açıklama: Güneş fırtınası Dünya’ya vuracak!

Ulusal Okyanus ve Atmosfer Yönetimi (NOAA), küçük bir jeomanyetik fırtınanın Dünya’ya çarpma ihtimali olduğunu açıkladı. Uydu, GPS ve telefon sinyallerinde çeşitli aksamaların olma ihtimalini belirten bilim insanları Güneş fırtınasının gerçekleşeceği tarihi de verdi. İşte detaylar!

Güneş fırtınası 3 Ağustos Çarşamba günü gerçekleşecek

Bilim beşerlerine nazaran Güneş atmosferindeki bir delikten gelen yüksek süratli Güneş rüzgarları, Dünya’nın manyetik alanına çarparak küçük bir G-1 sınıfı jeomanyetik fırtınayı tetikleyecek. Ayrıyeten bu fırtınanın 3 Ağustos Çarşamba günü gerçekleşeceğini söylediler. Elektrik dalgalanmaları nedeniyle gökyüzünde oluşacak renkler ise Kanada ve Alaska’da görünecek.

korkutan aciklama gunes firtinasi dunyaya vuracak 0 jKQ9ZCGn

Bir G-1 fırtınasının pek çok tesire neden olma mümkünlüğü var. Bu ihtimaller ortasında elektrik şebekesi dalgalanmalarını zayıflatma, uydular ve Kuzey Kutbu etrafındaki bölgelerde potansiyel olarak auoraları ateşleyebilme ihtimalleri yer alıyor. Bunun yanı sıra göç eden hayvanların istikamet bulma yeteneklerini de bozma ihtimali var.

Ulusal Okyanus ve Atmosfer Yönetimi jeomanyetik fırtınanın, ‘gaz halindeki malzeme’nin Güneş atmosferinin güneyindeki bir delikten aktığını gözlemledi. Tüm bu iddiaların akabinde uzmanlar, bir fırtına uyarısı yaptı. Uzay hava operasyonlarında çalışan Mike Cook, deliğin güneş rüzgarlarını çekerek hızını artırdığını söyledi. Birebir vakitte önümüzdeki 24 ile 48 saat içinde bunun gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini görmemiz gerektiğini de belirtti.

Son aylarda güneş sisteminin tek yıldızı, mevcut döngüde birden fazla fırtına üretti. Uzay havası uzmanları, döngünün 2025 yılına kadar tepe yapacağını iddia ediyor. Ayrıyeten Güneş patlamaları ve koronal kütle atılımları (CME) dahil olmak üzere güneş fırtınalarının da artacağını iddia ediyorlar.

Normal yoğunluktaki güneş fırtınalarının insan hayatı ve gezegendeki başka çeşitler üzerinde değerli bir tesiri olmadığı bilinmekte. Fakat uzmanlar, elektrik alt yapısına ek olarak, çok bir güneş fırtınasının canlı organizmalar için sıhhat tehlikesine neden olabileceğini belirtiyor. Hatta birtakım fırtınaların ölüme neden olacak kadar kadar güçlü olduğunu da söz ettiler.

Peki, siz Güneş fırtınası hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce fırtınanın bir tesiri olacak mı? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

kaynak : shiftdelete.net

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla