1. Ana Sayfa
  2. Haber

Kullanıcıların %85’i Yüksek Güç Tüketen Donanımlardan Rahatsız

Kullanıcıların %85’i Yüksek Güç Tüketen Donanımlardan Rahatsız
0

TechPowerUP, Nisan ayında “yüksek güç tüketen donanımlar” ile ilgili bir anket hazırladı ve 22.040 karşılık aldı. PC oyuncuları ve meraklıların %85.5’i, PC bileşenlerindeki yüksek güç tüketimiyle ilgili sorun yaşıyor. Üretim teknolojileri yakında 3nm düzeylerine inecek, lakin buna karşın işlemciler ve harici ekran kartlarındaki güç tüketiminde hissedilir artışlar yaşanıyor.

O denli ki “evet” oyu verenlerin birçok nedeni olabilir. Beşerler elektrik faturası, ısı, gürültü ve etraf üzere farklı nedenlerle evet karşılığını verdi. Cevap verenlerin %33.5’i en büyük nedenin elektrik faturaları olduğunu söylüyor. Sıcaklıklar ikinci büyük faktör ve %28.5 oranında kullanıcı bundan rahatsız. Çekilen güç ile bildiğiniz üzere ısı direkt bir irtibat var.

kullanicilarin 85i yuksek guc tuketen donanimlardan rahatsiz 0 tnseWYul

Üçüncü sırada gürültüden kaygı yanan kullanıcılar var ve bu bireylerin oranı %12.2. Büyük sıvı soğutma tahlilleri bile nihayetinde fanlara güveniyor. Farklı bir halde, ankete katılanların sırf %11,3’ü etrafa değer verdiklerini ve bu nedenle yüksek güç çeken bileşenlerle ilgili sorun yaşadıklarını oyladı.

Ayrıyeten işlemciler ve ekran kartları olmak üzere iki temel bileşenin jenerasyondan jenerasyona güç artışlarıyla ilgili bahse dikkat çekilmiş. NVIDIA’nın 2015’teki en süratli kartı olan GeForce GTX 980 Ti, vaktin oyun iş yükleri altında yalnızca 211W güç çekerken, 2017’de piyasaya çıkan GTX 1080 Ti benzeri halde 231W güç tüketiyordu. 2018 yılında piyasaya çıkan RTX 2080 Ti ile bu bedel 273W’a çıktı. Mevcut RTX 3090 Ti ise günümüz oyunlarında 445W düzeylerine kadar çıkıyor.

Bu kartların her biri farklı sistem kurulumlarında, farklı şoför yazılımları ve oyunlarla test edildi. Lakin yeniden de jenerasyonlar ortasında hatırı sayılır derecede artış yaşandığını söylemek mümkün. Moore Yasası’na nazaran silikonda artan transistör yoğunluğu ve geliştirilmiş güç özellikleri için yeni fabrikasyonlarına geçiş, güçte kabul edilebilir bir artışla birlikte performans çıkarları sağlamalı. Lakin son yıllarda bu gayeler gerçekleşmiyor.

kaynak : Technopat.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla