1. Ana Sayfa
  2. Yazılım

macOS Ventura tanıtıldı! İşte özellikleri

macOS Ventura tanıtıldı! İşte özellikleri
0

Apple, her yıl düzenlediği Apple Worldwide Developer Conference (WWDC) ya da ülkemizde bilinen ismiyle Apple Dünya Geliştiriciler Konferansı’nın birinci etabını gerçekleştirdi. Şirket, konferansta yeni işletim sistemi macOS Ventura duyuruldu.

macOS Ventura ile tüm pencereleri yönetmek için “Stage Manager” özelliği geldi

Apple, WWDC etkinliğinde yeni macOS sürümünü tanıttı. macOS Ventura’da birinci olarak Stage Manager özelliği göze çarpıyor. Bu özellik, kullanıcıların tüm pencereleri yönetmenize yardımcı olacak. Ek olarak, aktif olarak kullanılan uygulamalarla öteki uygulamalar keskin bir biçimde ayrılıyor.

Stage Manager özelliği, kullanıcıların dikkatini dağıtmamak üzerine ağırlaşıyor. Kullanılan uygulama ortada net bir formda görünürken, kullanılmayan uygulamalar ise yan tarafa yerleştiriliyor. Ayrıyeten macOS Ventura, Spotlight özelliğini de tanıttı.

macos ventura tanitildi iste ozellikleri 0 GBkJSDAp

Spotlight, iOS ve iPadOS’a gelen Rich Results özelliği ile geliştirilmiş durumda. Böylelikle kullanıcılar, direkt olarak Spotlight içinden süreç yapabiliyor. Öte yandan özellik, Fotoğraflar ve Canlı Metin dahil olmak üzere daha fazla uygulamayı ekledi.

Öte yandan Apple, macOS Ventura ile birlikte Mail uygulamasına da büyük iyileştirmeler geliyor. En çok göze çarpan özellik ise “Göndermeyi Geri Al” oldu. Bu özellik ile birlikte kullanıcı, gönderilen e-postayı birkaç dakika içinde isterse geri alacak.

macos ventura tanitildi iste ozellikleri 1 twlgQpc1

Yeni sürümle birlikte “Paylaşılan Sekme Grupları” özelliği de geliyor. Bu özellik, ekmeleri arkadaşlarınızla ve ailenizle paylaşmayı kolaylaştırıyor. Son olarak Apple, macOS Ventura’yı bugün Beta olarak sundu. Genel kullanım ise Temmuz ayında geliyor.

kaynak : shiftdelete.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla