1. Ana Sayfa
  2. Haber

Malezyalı Hackerlar Hindistan’a Karşı Siber Savaş Başlattı

Malezyalı Hackerlar Hindistan’a Karşı Siber Savaş Başlattı
0

Malezyalı Hackerlar Hindistan’a Karşı Siber Savaş Başlattı

Malezya kökenli bir hacktivist grup olan DragonForce, Hindistanlı yetkililerin Hz. Muhammed aleyhine yaptığı konuşmalar sonrası yoğun bir siber saldırı dalgası başlattı.

Hindistan Halk Partisi sözcüsü Nupur Sharma’nın Hz. Muhammed ve eşi Hz. Ayşe aleyhinde yaptığı tartışmalı açıklamalar neticesinde Hint kökenli birçok bilişim sistemi ayrım gözetmeksizin “web defacement” ve “DDoS” saldırılarına uğradı. “OpsPatuk” adı verilen bu kampanya mevcut zafiyetlerden yararlanarak birçok sistemi ele geçirmeyi başaran üst düzey tehdit aktörlerini de bünyesinde barındırıyor.

“DragonForce Malaysia” adlı grup tarafından yapılan ilk açıklamada birçok hükümet sisteminin ele geçirildiği ve Hz. Muhammed’e yönelik yapılan hiçbir hakaretin karşılıksız kalmayacağı belirtildi. Saldırganlar ayrıca çeşitli devlet, finans ve çeşitli kritik kurumların veritabanlarını da ele geçirdiklerini iddia ediyor.

Araştırmacılar saldırıya “Localhost”, “M4NGTX”, “1887” ve “RzkyO” takma adlarını kullanan bazı bilinen bilgisayar korsanlarının da destek amacıyla dahil olduğunu gözlemledi. Bazı Hindistanlı hacker grupları da DragonForce’a saldırmayı durdurmazlarsa aynı şekilde karşılık vereceklerine dair açıklamalarda bulundu. Bu, iki ülke arası bağımsız aktörler nedeniyle yaşanması muhtemel bir siber savaşa işaret ediyor olabilir.

Ağırlıklı olarak bağımsız eylemler yürüten DragonForce, genellikle operasyonlarını siyasi gündeme göre yapan hacktivist bir oluşum. Başta İsrail olmak üzere Asya ve Orta Doğu’daki çeşitli hedeflere yapmış oldukları yüksek profilli saldırılarla biliniyorlar.

Araştırmacılara göre geçtiğimiz yıl boyunca gelişim gösteren aktörler, etki alanı yüksek sofistike bir gruba dönüştü. Teknik açıdan bir APT grubu kabul edilmeseler de yüksek organizasyon becerileriyle bunu telafi edebildikleri ve her geçen gün teknik anlamda yeteneklerini arttırdıkları gözlemleniyor. Önümüzdeki birkaç yıl boyunca grubun dini ve siyasi odaklı yeni saldırı kampanyaları başlatmaya devam edeceği düşünülüyor.

kaynak : Technopat.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla