1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya

Mark Zuckerberg, görevden alınmaktan kıl payı kurtuldu!


0

Mark Zuckerberg, misyondan alınmaktan kıl hissesi kurtuldu!

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg ve Meta, uzun vakittir data skandallarıyla ilgili sık sık gündemde yer alıyordu. Bilhassa kelam konusu ABD başkanlık seçimlerinde meydana gelen ve seçim sonuçlarını da etkileyen Cambridge Analytica skandalıyla birlikte Mark Zuckerberg, tenkitlerin odağında olmayı başardı. Son haberlere nazaran davayla ilgili yeni gelişmeler var.

Mark Zuckerberg ve Sheryl Sansberg misyon dışı olmayacak

Facebook kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, 2018’de 87 milyon kadar kullanıcı bilgilerinin üçüncü tarafların eline geçtiği haberiyle birlikte ABD Kongre’sinde sorguya çekildi. Sorgulama boyunca da Kongre üyelerinin Zuckerberg’e sordukları sorular internet gündemine oturdu. ‘Cambridge Analytica’ isimli şirketin sorumlu tutulduğu dört yıllık dava, sonunda bir sonuca bağlandı.

Mark Zuckerberg gorevden alinmaktan kil payi kurtuldu 2

Bir mahkeme belgesine nazaran Şirket ve davacı taraflar prensip olarak bir anlamaya vardı. Yazılı muahedeyi sonuçlandırmak hedefiyle da 60 günlük bir erteleme isteğinde bulundular. Muahedenin gerçeklememesiyle birlikte Mark Zuckerberg ve Sheryl Sandberg 20 Eylül’den evvel vazifeden alınacaktı.

Ayrıca bu iki isim söz vermek zorunda olacaktı. Artık ise Zuckerberg, seçimlerin olduğu vakit şirketinde olanların detaylarıyla ilgili muhalif avukatların önünde yemin etmeyecek. Davayla ilgili Facebook, saklılık uygulamalarının açıklamalarıyla dengeli olduğunu belirtti. Ek olarak ‘herhangi bir yasal iddiayı desteklemediğini’ belirtti.

Facebook ve Gibson, Dunn & Crutcher avukatları, kelam konusu mutabakatla ilgili daha fazla bilgi vermedi. Lakin tüm olaylar sonucunda işleri daha da ileri götürmek, Meta için yüksek bir para kıymetinde olduğu tez ediliyor.

mark zuckerberg gorevden alinmaktan kil payi kurtuldu 1 7CnFI3ef

Zuckerberg’in Kongre’deki davranışları ise uzun mühlet konuşuldu. Sorgu sırasında robot üzere davranmasıyla ilgili ise CEO, Joe Rogan’ın podcast programında bir açıklama yaptı. Rogan’ın “Suyu yudumlama halini beğenmedim lakin sen Senato’da su yudumluyorsun, robot üzere su içiyorsun.” yorumuna öncelikle bir yudum su içerek başladı. Akabinde, “Senato tanıklığı tam olarak bir kişinin insanlığını öne çıkarmak için kurulmuş bir ortam değil. Orada altı ya da yedi saat kalırsanız, göğüs yapmaya kıymet bir hız yapacaksınız.” dedi.

Peki, siz Mark Zuckerberg ve Cambridge Analytica davası hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

kaynak : shiftdelete.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla