1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya

Mark Zuckerberg yeniden ifadeye çağrılıyor!

Mark Zuckerberg yeniden ifadeye çağrılıyor!
+ - 0

Mark Zuckerberg yine söze çağrılıyor!

2018’de Meta CEO’su Mark Zuckerberg, Cambridge Analytica skandalının akabinde Senato duruşmasında tabir vermişti. Duruşma sırasında Zuckerberg soruların birçoklarına “ekibim size geri dönecek” biçiminde cevap vermiş ve bu durumda çeşitli soru işaretlerine yol açmıştı.

Mark Zuckerberg tekrar söz vermek zorunda

Aradan geçen dört yılın akabinde, Senato önünde sorulara verdiği cevapların yetersiz olması nedeniyle Zuckerberg bir defa daha kürsüye çıkacak. Buna nazaran Zuckerberg 6 saat boyunca yine tabir vermek zorunda kalacak.

Zuckerberg’in yanı sıra, eski Facebook Operasyon Yöneticisi Sheryl Sandberg ve Meta’nın Büyümeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Javier Olivan da söze çağırılacak. Tüm sözlerin 20 Eylül 2022 tarihine kadar alınması planlanıyır.

mark zuckerberg yeniden ifadeye cagriliyor 0 PljlWZfQ

Davacılar ayrıyeten, Facebook’tan üçüncü şahıslar hakkında kıymetli ek dokümanlar ve bilgiler talep ediyor. Ayrıyeten Facebook’un mali dokümanları de tekrar davacıların istediği evraklar ortasında. Meta ise sorulardan kaçarken, istenen dokümanları ise kıymetsiz belgeler olarak nitelendiriyor.

Guardian ise “bu davanın üst seviye Facebook yöneticilerinin kapsamlı tabirlerini içeren birinci dava olduğunu” ve “Cambridge Analytica skandalında yeni detayları ortaya çıkarabileceğini” belirtiyor. Facebook kullanıcıları ismine açılan dava, Facebook’un Federal Ticaret Komisyonu’na ödediği 5 milyar dolarlık cezaya kıyasla küçük bir ölçü olan 5 milyon dolarlık tazminat istiyor.

mark zuckerberg yeniden ifadeye cagriliyor 1 Wkdtcdnk

Zuckerbeg’in bu bahisle ilgili daha fazla resmi inceleme almasını önlemek için Facebook’un bu derece yüksek bir tazminatı ödemeyi kabul ettiği belirtiliyor. Lakin 5 milyar dolarlık tazminatın ödenmesi bile Zuckerberg’i yeni bir davadan kurtaramamış üzere görünüyor.

Önümüzdeki aylarda Zuckerberg ve öbür yöneticilerin Senato’ya verecekleri sözler doğrultusunda olayın boyutu netlik kazanacak. Bilindiği üzere 2014 yılından itibaren Cambridge Analytica’nın yaklaşık 50 milyon Facebook kullanıcısının ferdî bilgilerini topladığı ve siyasetçiler ismine seçmenlerin fikrini etkilemek kullanıldığı ortaya çıkmıştı. Bunun akabinde Facebook kullanıcılarından özür dilerken 5 milyar dolarlık tazminat ödemek zorunda kaldı.

Sizce bu dava nasıl sonuçlanacak? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz?

kaynak : shiftdelete.net

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla