1. Ana Sayfa
  2. Haber

Mars helikopteri Ingenuity mesaiye geri döndü!

Mars helikopteri Ingenuity mesaiye geri döndü!
0

Mars helikopteri Ingenuity mesaiye geri döndü!

Güçlü, denetimli uçuşun öbür bir gezegende mümkün olduğunu kanıtlayan Ingenuity, Mars’ta birçok başarılı uçuş gerçekleştirdi. 29 uçuşu muvaffakiyetle noktalamasının akabinde Ingenuity, Mars’taki toz ve kış mevsimi nedeniyle kıza çekilmişti. Mars helikopteri artık mesaisine kaldığı yerden devam ediyor.

Ingenuity tekrar uçmaya hazır

NASA’nın Mars helikopteri, uzak gezegendeki sert soğukların akabinde yine gökyüzüne çıktı. Mevcut Mars vazifesini denetleyen uzay ajansının Jet Propulsion Laboratory (JPL) birimi, Ingenuity’nin tekrar havalandığını Twitter üzerinden paylaştı.

Yaklaşık iki aylık ortanın akabinde Ingenuity kısa bir uçuşla işine geri döndü. Bu kısa uçuş sayesinde uzmanlar helikopterin durumunu denetim ederken tıpkı vakitte güneş paneli üzerinde biriken tozlardan da arındırılmış oldu.

Cumartesi gerçekleştirilen uçuş ile birlikte Ingenuity, Mars’taki 30. vazifesini de geride bırakmış oldu. Yaklaşık 16 aydır Mars’ta olan Ingenuity, bu süreçte çeşitli uçuşlar gerçekleştirerek bilim beşerlerine kıymetli datalar topladı.

11 Haziran’da artan kış kaideleri nedeniyle uçuşlarına orta veren Ingenuity, 6 ve 15 Ağustos tarihlerinde yapılan birinci testlerin akabinde tekrar havalanmayı başardı. Ingenuity’nin kısa geri dönüş uçuşu 5 metre yüksekliğe çıkıp ve 2 metre yana gerçek gidecek biçimde planlandı. Yaklaşık 33 saniye olarak öngörülen otuzuncu uçuş hakkında şimdi net bir açıklama ise yapılmadı.

mars helikopteri ingenuity mesaiye geri dondu 0 Fe4ejWtV

Ingenuity, bundan sonra tarafını Mars’ta yer alan bir nehir deltasına yanlışsız çevirecek. Önümüzdeki ay, Ingenuity’ye zorlu ırmak deltası toprağında daha verimli uçuş yapabilmesi için yeni navigasyon yetenekleri sağlayacak bir yazılım güncellemesinin de yapılacağı söz ediliyor.

Mars’ta vazifelerini sürdüren NASA bu süreçte Ingenuity ve Perseverance’den hayli âlâ halde faydalanıyor. Mars’ta hayat konusunda araştırmalarına devam eden Perseverance‘ye adeta yol gösteren Ingenuity, bu manada epeyce büyük ehemmiyet taşıyor.

Peki siz NASA’nın Mars helikopteri hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

kaynak : shiftdelete.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla