1. Ana Sayfa
  2. Haber

Mars’ta bulunan ip demetinin gizemi çözüldü!

Mars’ta bulunan ip demetinin gizemi çözüldü!
0

Mars’ta bulunan ip demetinin gizemi çözüldü!

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) Mars Keşif Programı kapsamında Kızıl Gezegen üzerindeki kaya ve tortu örneklerini toplayıp eski mikroskobik ömrün belirtilerini araştıracak olan Perseverance gezgini ve Ingenuity helikopteri değişik bulgularla karşı karşıya kalıyorlar.

NASA: “Mars’taki gizemli bir ip demeti Perseverance gezgininden düştü”

Mars misyonuna devam eden Perseverance gezgini, geçtiğimiz haftalarda vazifesi sırasında farklı bir bulguya rastladı. NASA, gezginin daha evvel hiç gitmediği bir bölgede keşif yaparken, Dacron ağ olarak tanımladığı bir ip demeti keşfetti. İlk olarak bunun doğal bir oluşum olmadığına karar verildi.

Görüntü, Perseverance’ın sol ön kamerasına Jezero Krateri’deki vazifesini yaparken takıldı. NASA, ipin düğüm atılmış biçimde olduğunu ve doğal olmadığını savundu. Elbette bunun akabinde birçok komplo teorisi üretildi. Komplo teorileri üretilmesinin bir öteki nedeni ise gezginin ipin bulunduğu bölgeye gezginin hiç gitmemiş olması.

marsta bulunan ip demetinin gizemi cozuldu 0 Yi4hBPGz

Ancak NASA, incelemeler sonucunda düğümün gizemini çözdü. Bilim insanları düğümün “Perseverance gezginini çok sıcaklıklardan ve değişik hava şartlarından korumak için özel olarak tasarlanmış termal battaniyelerde kullanılan bir ağ parçası” olarak tanımladı. O denli ki bir evvelki farklı buluş bu ihtimali güçlendiriyor.

marsta bulunan ip demetinin gizemi cozuldu 1 7DvazYgV

Perseverance gezgini, geçtiğimiz aylarda Mars’ın yüzeyinde bir çöp buldu. NASA’nın Mars grubu, Twitter‘dan yaptığı paylaşımla enkazın yakından incelendiğini belirtti. Kısa müddette olayın akıbeti belirli oldu. Çöpün, NASA’nın Perseverance uzay aracının Mars’a inişinde fazla hava değişimlerinden korunması için üzerine sarılan bir termal battaniye parçası olduğu ortaya çıktı.

kaynak : shiftdelete.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla