1. Ana Sayfa
  2. Haber

Mars’ta gizemli bir cisim bulundu! Bakın ne çıktı

Mars’ta gizemli bir cisim bulundu! Bakın ne çıktı
+ - 0

Mars’ta gizemli bir cisim bulundu! Bakın ne çıktı

NASA’nın Perseverance gezgini Mars’ta gezinmeye devam ediyor. Geçtiğimiz periyottan bu yana birçok farklı fotoğraf yakalayan ve toplumsal medyada gündem olmayı başaran Perseverance, Mars’ta garip çöpler bulmaya devam ediyor.

NASA gezgini Perseverance, Mars’ta dolanmış kordon buldu

18 Şubat 2021 tarihinde Kızıl Gezegen’e inmeyi başaran ve yanında birtakım iniş ekibi da götüren Perseverance, Jezero Krateri’nde gezinmeye devam ediyor. Şimdiye kadar yaklaşık 12 km’lik yol alan gezgin, son olarak enteresan formda dolanmış kordona rastladı.

marsta gizemli bir cisim bulundu bakin ne cikti 0 ytLwnliF

NASA bu kordonla ilgili ayrıntılı bilgi vermese de, Perseverance’ın iniş kadrosuna ilişkin olduğu belirtildi. İndiği bölgenin gizemlerini çözmeye çalışan gezgin, kendinden kimi modülleri yakalamayı da ihmal etmiyor. Fakat görsel, toplumsal medyada gündem olmuş üzere duruyor.

Haziran ayında Mars gezgini, kimi kayaların ortasına sıkışmış çöplerin fotoğrafını çekti. Birkaç hafta evvel yayınlanan “Mars kapısı” ise epeyce merak uyandırdı. Artık ise 2021 yılında Kızıl Gezegen’e inerken bıraktığı atıkları toplamaya başladı.

Ayrıca bir mühlet evvel “Mars yüzeyindeki ayrıntı çukur mu zirve mi” tartışması ortaya çıktı. NASA tarafından paylaşılan Mars fotoğrafları çukur ve kraterlere ilişkin. Aslında aşağıdaki görselde de kraterin yakınlaştırılmış hali bulunuyor.

marsta gizemli bir cisim bulundu bakin ne cikti 1 UIHcUu5g

Buna ek olarak Mars’ın toprak ve kaya yapısı Dünya’dan farklı olduğu için yeryüzü formları de alışageldiğimizin dışında. Örneğin üstteki fotoğrafta solda yer alan manzara aslında bir zirve. Lakin içerisindeki çukurun içinde bir zirve daha var.

Siz NASA Mars fotoğrafları hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

kaynak : shiftdelete.net

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla