İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya

Meta, Mark Zuckerberg’e dava açtı!

Meta, Mark Zuckerberg’e dava açtı!
+ - 0

Meta, Mark Zuckerberg’e dava açtı!

Geçtiğimiz yıl şirket ismini Facebook’tan Meta Platforms’a çeviren Mark Zuckerberg, metaverse’e milyarlarca dolar yatırım yapmayı planlıyor. Lakin yaklaşık 12 yaşındaki bir VR firması, Meta ismini patentlediğini tez ederek Meta Platforms’a dava açtı.

Meta vs MetaX: İsim davası başları karıştırdı

MetaX LLC olarak 2010 yılında kurulan bir VR firması, Mark Zuckerberg’in isim ihlalinde bulunduğunu söyledi. Meta’ya dava açan bu küçük teşebbüs, 2016’da ticari marka müracaatında bulunduğunu ve 2020 yılında ise ismini tescil ettiğini söyledi.

meta mark zuckerberge dava acti 0 BQn58pET

MetaX kurucusu Justin Bolognino tarafından Twitter’da yapılan birtakım açıklamalar, MetaX’in yeni karardan olumsuz etkilendiğini ortaya koydu. Birçok şahsa Facebook ile ilgilerinin olmadığını söylemek zorunda kalan Bolognino, Meta tarafından satın alınmadıklarını kanıtlamak için “kan, ter ve gözyaşı” döktüğünü söyledi.

Dava belgesine nazaran Justin Bolognino, Meta ile çok kez irtibata geçmek istedi. Facebook yöneticileriyle birinci olarak 2017 yılında konuştuğunu ve muhtemel bir isim değişikliğinin “mümkün olmayacağına” ikna etmeye çalıştığını söyledi.

Bunun üzerine Facebook yöneticilerinin şirketle ilgilendiğini ve ortak bir proje geliştirdiğini ortaya koydu. Facebook’un mümkün bir artırılmış gerçeklik ve yapay zeka projesi için bağlantısı sürdürdüğünü belirtti, lakin bu projenin ayrıntıları paylaşılmadı.

Yine de Facebook’un tekrar markalaşma çabasına karşı gelemedi ve Mark Zuckerberg Meta Platforms’u resmen duyurdu. Sekiz ay boyunca tartıştıklarını söyleyen Bolognino, dava evrakında maddi ve manevi tazminat istediğini açıkladı.

MetaX ayrıyeten Mark Zuckerberg’in logosunun da yanılgılı olduğunu tez etti. Bolognino, her iki şirketin de “M” harfine emsal logolar kullandığını belirtti.

Peki siz Meta isim davası hakkında düşünüyor musunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

kaynak : shiftdelete.net

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla