1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya

Meta’dan tartışma yaratan Covid-19 kararı

Meta’dan tartışma yaratan Covid-19 kararı
+ - 0

Meta’dan tartışma yaratan Covid-19 kararı

2020 yılında Covid-19 ile ilgili komplo teorilerini önlemek için kararlar alan Meta, bu siyasetinden vazgeçmeyi düşünüyor. Yaklaşık iki yıl boyunca yürütülen Covid-19 yanlış bilgilendirme kısıtlamaları, Meta’nın idare konseyinde tekrardan inceleme altına alındı.

Facebook, Covid-19 siyasetlerini yumuşatmak istiyor

Meta’ya ilişkin toplumsal medya platformlarında uygulanan yanlış bilgilendirme siyasetleri rafa kaldırılabilir. Hususla ilgili açıklamalarda bulunan Meta Global Bağlantılar Lideri Nick Clegg‘e nazaran, Covid-19 yanlış bilgilerle başa çıkma biçimi standart siyasetlerle tıpkı düzeyde tutulacak.

metadan tartisma yaratan covid 19 karari 0 8ZD4RwBF

2020 yılında uygulanan ve epeyce katı kurallara sahip olan Covid-19 kısıtlamaları, bir bilginin yanlış olarak etiketlenmesi halinde platformdan kaldırıyor ve paylaşımı yapan kullanıcıyı askıya alıyordu. Artık ise bu komplo teorilerinin algoritmik sıralamaya göre inceleneceği söz edildi.

Covid-19’la ilgili siyasetleri incelemeye alan Meta idaresi, artık paylaşımları direkt olarak yasaklamayı düşünmüyor. Şirket, komplo teorilerini çeşitli etiketlemelere yahut algoritmik sıralamaya almak istiyor.

Bunun için de Covid-19 paylaşımlarını, direkt yahut üçüncü taraf doğruluk denetim programı aracılığıyla inceleyecek. Yani Meta, potansiyel olarak yanlış yahut ziyanlı bilgileri silmek yerine yalnızca etiketlemeyi planlıyor.

metadan tartisma yaratan covid 19 karari 1

İfade özgürlüğü konusunda büyük suçlamalar ile karşı karşıya kalan Meta idaresi, herkesin eşit derecede konuşma hakkına sahip olduğunu düşünüyor. Fakat son iki yıldır Covid-19 komplo teorileri için “agresif” bir tavır izliyordu.

Siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşınız.

kaynak : shiftdelete.net

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla