1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya

Meta’nın gelirleri ilk defa düşüş gösterdi!

Meta’nın gelirleri ilk defa düşüş gösterdi!
0

Meta’nın gelirleri birinci kez düşüş gösterdi!

Instagram ve Facebook’un çatı kuruluşu olan Meta, 2022 yılının ikinci çeyrek sonuçlarını açıkladı. Gidelerini kısan ve işe alım sayısını azaltan şirkete SEC tarafından da soruşturma açılmıştı. Son devirde külfetler günler geçiren şirketin ikinci çeyrek mali raporları da buna yansımış görünüyor.

Meta birinci kez gelir kaybı yaşadı

İsmi Meta olarak değişen Facebook, 2007 yılında harka arz olduktan sonra ilk defa üç aylık periyotta gelir manasında evvelki yıla nazaran düşüş yaşadı. Yapılan açıklamaya nazaran Meta, 2022 yılının ikinci çeyreğinde 28.82 milyar dolar gelir elde etti. Geçtiğimiz sene tıpkı periyotta şirketin geliri ise 29.07 milyar dolar olarak açıklanmıştı.

Bu sonuçla birlikte şirket geçtiğimiz yılın tıpkı periyoduna göre yüzde 1 oranında gerileme yaşamış görünüyor. Şirket COO’su Sheryl Sandberg, Meta’nın ikinci çeyrekte yaşadığı gelir kaybını ise Euro’da meydana gelen düşüşe bağladı.

metanin gelirleri ilk defa dusus gosterdi 0 5qkNTnUP

Meta, mali raporları dışında kullanıcı sayısında da son periyotta belirli başlı meseleler yaşıyor. 2021 yılının son çeyreğinde Facebook’un günlük aktif kullanıcı sayısında da değerli bir düşüş yaşandığı bildirilmişti. Son iki çeyrekte faal kullanıcı sayıları biraz da olsa artış göstermiş olsa da şimdi istenen seviyelere çıkmış değil.

Platform bu çeyrek içinde de aylık faal kullanıcı sayısında düşüş yaşadı. Bunun nedeni olarak ise Rusya Ukrayna savaşı gösteriliyor. Facebook’un Rusya’da yasaklanması sonucununda bu kaybın yaşandığı belirtiliyor. Meta’nın tüm uygulama ailesinde ise günlük faal kişi sayısı (DAP) geçtiğimiz yıla nazaran yüzde 4 artmış durumda.

metanin gelirleri ilk defa dusus gosterdi 1 dcyArhMK

Son periyotta hem Facebok hem de Instagram kullanıcıları toplumsal medya platformlarının TikTok’u taklit etmesi nedeniyle hoşnutsuzluklarını lisana getiriyor. Meta, her iki toplumsal medya uygulamasında da TikTok’a emsal şekilkde kısa görüntülere tartı veriyor. Bu durum ise birden fazla kullanıcı tarafından epeyce rahatsız edici bulunuyor. Bu durumun Instagram ve Facebook‘u nasıl etkileyeceği ise merak konusu?

Peki siz Meta ve ikinci çeyrek mali raporları hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce düşüş devam edecek mi? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

kaynak : shiftdelete.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla