1. Ana Sayfa
  2. Haber

NAND Pazarı Zayıflıyor: SSD Fiyatları %8-13 Oranında Düşebilir

NAND Pazarı Zayıflıyor: SSD Fiyatları %8-13 Oranında Düşebilir
+ - 0

NAND Pazarı Zayıflıyor: SSD Fiyatları %8-13 Oranında Düşebilir

Piyasa analiz firması TrendForce, üçüncü çeyrek için NAND fiyatlandırma beklentilerini revize etti ve gelen haberler son tüketici açısından daha iyi. Depolama yongalarında arz fazlası geçmişteki tahminlere göre daha fazla. Daha önce fiyatların genel olarak %3-8 oranında düşebileceğini yazmıştık. Yeni rapora göre fiyatlardaki düşüş %8-13 gibi oranlarla daha yüksek seviyede olacak.

TrendForce ayrıca dizüstü bilgisayarlar, TV’ler ve akıllı telefonlar da dahil olmak üzere tüketici elektroniği için satışların önümüzdeki zaman diliminde daha fazla yavaşlayacağını söylüyor. Yüksek enflasyon ve faiz oranlarındaki devam eden artışla birlikte dünya genelinde ekonomik gerileme sürüyor. Tüketiciler de böylelikle yeni cihazlar almaktan uzaklaşıyor. Kullanıcılar, bir üst model akıllı telefon, dizüstü bilgisayar veya TV almak yerine harcamalarını kısmaya çalışıyor.

NAND tabanlı ürünlerin stoğu düşük talep nedeniyle artmaya devam edecek. Tedarik zincirindeki şirketler artık stok yapmaktan kaçınırken, tüm sorunlar üretim alanına da sıçramış durumda.

Nihayetinde NAND taraflı fiyat düşüşleriyle birlikte SSD ve farklı depolama cihazlarında fiyatların gerilemesini bekliyoruz. TrendForce’un tahminleri üçüncü çeyreği kapsıyor, ancak yıl sonuna doğru işlerin daha da derinleştiğini görebiliriz.

kaynak : Technopat.net

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla