1. Ana Sayfa
  2. Haber

NASA, 30 yıllık işlemcilerini sonunda yeniliyor!

NASA, 30 yıllık işlemcilerini sonunda yeniliyor!
+ - 0

NASA, 30 yıllık işlemcilerini sonunda yeniliyor!

NASA’nın mevcut sistemleri neredeyse 30 yıl evvel geliştirildi. Gelecekteki NASA misyonları ise değerli ölçüde artan yerleşik bilgi süreç yetenekleri ve güvenilirliğe gereksinim duyuyor. Bu yüzden NASA’nın önümüzdeki devirdeki uzay vazifeleri için sistemlerinde kıymetli bir güncellemeye gereksinim duyuyor.

NASA’nın süreç suratı 100 katına çıkacak

Bu tarafta çalışmalarını sürdüren NASA, Microchip Technology ile anlaştı. Uzay ajansı yapılacak yenilik ile birlikte mevcut bilgisayarlarının hesaplama kapasitesinin en az 100 katına ulaşılacağını belirtiyor. Yüksek Performanslı Uzay Uçuşu Hesaplama (HPSC) işlemcisi için Microchip, çalışmalara başlamış durumda.

Microchip, işlemciyi gelecekteki ay ve gezegen keşif misyonlarında kullanmak emeliyle önümüzdeki üç yıl boyunca HPSC işlemcisini tasarlamak ve üretmek için çalışacak. Microchip ile NASA ortasında bu projeyi gerçekleştirmek için 50 milyon dolarlık kontrat imzalandı.

nasa 30 yillik islemcilerini sonunda yeniliyor 0 VkmJEYaX

NASA, işlemciler üzerinde yapılacak iyileştirmeler ile birlikte büyük ölçüde güç tasarrufu sağlayacağını ve uzay vazifeleri için genel bilgi süreç verimliliğini artıracağını söylüyor. Uzay ajansı, Microschip tarafından geliştirilecek olan işlemcilerin öteki bölümler için de faydalı olabileceği inancında.

NASA, yeni teknolojinin, kritik uç bilgi süreç gereksinimlerine imkan sağladığını ve sistemin bir bileşeni arızalanırsa operasyonlara inançlı bir halde devam edebilmek için tasarlandığını belirtiyor. Böylece yeni işletim sistemi dünyadaki ticari sistemler üzere kritik noktalarda da faydalı olabilir.

Görünüşe nazaran NASA kapsamlı bir yeniliğe hazırlanıyor. Uzay ajansı böylelik araştırmalarını eskisine nazaran çok daha süratli formda yapabilecek. Pekala siz NASA ve şimdiye kadar kullandığı işlemciler hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

kaynak : shiftdelete.net

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla