1. Ana Sayfa
  2. Haber

NASA asteroid üzerinde şaşırtıcı bir keşif yaptı!

NASA asteroid üzerinde şaşırtıcı bir keşif yaptı!
0

NASA asteroid üzerinde şaşırtıcı bir keşif yaptı!

OSIRIS-REx uzay aracı 2020 yılında Bennu asteroidi üzerinde kaya ve toz örnekleri toplamıştı. Bu örnekleri inceleyen NASA bilim insanları “şaşırtıcı” bir keşif yaptı. Buna göre asteroidin yüzeyi beklendiğinden çok farklı olduğu ortaya çıktı.

NASA asteroid yüzeyini plastik top havuzuna benzetti

Uzay ajansı, Bennu’nun dışını oluşturan parçacıkların beklenenden çok daha gevşek bir yapıya sahip olduğunu belirtiyor. NASA bir adım daha ileri giderek oldukça gevşek yapılı olan asteroidi bir top havuzuna benzetti.

Bennu, ilk sürprizini OSIRIS-REx asteroide ulaştığında yapmıştı. Asteroid, dünya ve uzaydan yapılan gözlemlerdeki gibi kumlu bir yüzeyin aksine kayalarla dolu yapısıyla şaşırtmıştı. Asteroid şimdi ise bu yumuşak dokulu yapısı ile bilim insanlarını bir kez daha şaşkınlığa uğrattı.

nasa asteroid uzerinde sasirtici bir kesif yapti 0 XqeCVcB6

Asteroit yüzeyinin yoğunluğunu çözmek için bilim insanları, uzay aracının hızlanma verilerini ve temas süreci sırasında yakalanan görüntüleri analiz etti. Yapılan analizler sonucu ortaya çıkan verilerler ise yüzlerce farklı simülasyon oluşturuldu.

NASA, yapılan keşifler ile uzaktaki asteroitler hakkında daha doğru gözlemler yapılabileceğini belirtiyor. Yapılan doğru tespitler ile birlikte uzay cisimleri hakkında daha iyi tahminler yapılabilecek. Bu inceleme özelinde asteroidin çok daha farklı yapıda olduğunun ortaya çıkması bilim insanlarını daha farklı çalışma yöntemlerine itmiş durumda.

Son toplanan veriler ile birlikte tüm asteroidlerin sert kabuklu bir yapıda olmadı ortaya çıkmış oldu. Bilim insanları bu sayede Bennu ve benzeri asteroidlerin oluşturabileceği tehlikeler üzerinde çalışmaya başladı. Yerçekimi ve elektrostatik kuvvet sayesinde bir bütün olarak kalabilen bu gibi asteroidlerin atmosfer içinde parçalanması durumunda daha farklı tehlikeler ortaya çıkarabileceği belirtiliyor.

OSIRIS-REx, Bennu asteroidinden aldığı örneği Eylül 2023’te teslim edecek. Bilim insanları, Bennu’nun güneş sistemimizin varlığının ilk 10 milyon yılında oluştuğuna inanıyor. Asteroidden alınan örnek bu nedenle yaşamın kökenleriyle ilgili bazı gizemleri çözebilir.

Bennu asteroidinin gizeminin çözülmesi için 2023 yılını beklememiz gerekiyor. Peki NASA’nın yaptığı bu keşif hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

kaynak : shiftdelete.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla