1. Ana Sayfa
  2. Haber

NASA, asteroitler konusunda şaşırtıcı bir keşif yaptı!

NASA, asteroitler konusunda şaşırtıcı bir keşif yaptı!
0

NASA, asteroitler konusunda şaşırtan bir keşif yaptı!

NASA’nın Jüpiter ve etrafındaki Truva asteroitlerini incelemek üzere başlattığı Lucy vazifesi Ekim ayında uzay aracının Dünya’dan ayrılması ile başlamıştı. Asteroitlerle karşılaşması 2025 yılını bulacak olan olan uzay aracı, şimdiden elde ettiği bilgiler ile herkesi şaşırtmayı başardı.

Asteroitler daha küçük uydulara konut sahipliği yapıyor

NASA’nın en yeni uzay araçlarından biriyle çalışan takımlar, en son maksadına ulaşmadan yıllar evvel beklenmedik bir keşifte bulundu. Uzay aracının ziyaret etmeyi planladığı asteroitlerin en küçüğünün bir uydusunun olduğu ortaya çıktı.

27 Mart 2022 tarihinde, 26 farklı grup Lucy’nin maksatlarından biri olan Polymele asteroitini bir yıldızın önünden geçerken incelemek için dünyanın farklı noktalarında gözlem yaptı. Böylece Polymele’nin uzaklığını, boyutunu ve formunu tam olarak hesaplamayı hedefleyen gözlemciler beklenmedik bir görüntü ile karşılaştı.

nasa asteroitler konusunda sasirtici bir kesif yapti 0 iXeSZ1WK

Ekiplerden kimileri bu müşahede sırasında Polymele’den yaklaşık 200 km uzakta olan bir gök cismi tespit etti. Bu cismin bir uydu olduğunu söz edecen bilim insanları, uydunun çapının 5 kilometre olduğunu hesapladı. Karşılaştırmak gerekirse Polymele asteroiti en geniş noktasında yaklaşık 27 kilometrelik uzunluğa sahip.

Yapılan keşif, epey küçük olan asteroitler çevresinde bile uydular olabileceğini ortaya koyuyor. Lucy takımı daha evvel de emsal bir olay ile karşılaşmıştı lakin bu durumun sıkça yaşanıyor oluşu Lucy görevinin planlanandan daha farklı biçimde ilerlemesine yol açabilir.

nasa asteroitler konusunda sasirtici bir kesif yapti 1 3r8J711J

Ocak 2021’de Hubble Uzay Teleskobu‘ndan alınan imgeler, Truva asteroiti Eurybates’in de daha küçük bir uydu tarafından çevrelendiğini ortaya koymuştu. Tüm bu gelişmelerin akabinde “12 yıl, 7 asteroit ve 1 uzay aracı” sloganı ile yola çıkan Lucy’nin vazife tarifi vakit ilerledikçe değişecek üzere görünüyor.

Peki siz NASA’nın Lucy görevi hakkında ne düşünüyorsunuz? Asteroitler konusunda daha ne üzere keşifler yapacak? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

kaynak : shiftdelete.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla