1. Ana Sayfa
  2. Haber

NASA Ay’a gidiyor! Fırlatma yayını başladı

NASA Ay’a gidiyor! Fırlatma yayını başladı
0

NASA Ay’a gidiyor! Fırlatma yayını başladı

NASA, uzun bir ortadan sonra tekrar Ay’a ayak basmak istiyor. Üstelik bu sefer takıma bayan ve siyahi astronotlar da alınacak. Testlerde yaşanan aksilikler nedeniyle proje daima olarak ertelenmiş olsa da sonunda beklenen aktüeldi. Pekala Artemis 1 fırlatması nasıl izlenir?

Artemis 1 fırlatması için canlı yayın başladı! Rokete 15:30 ila 17:30 ortasında yeşil ışık yakılacak

NASA, test sürecinde yaşanan bütün sorunların aşıldığını söyledi. Akabinde 3 etaptan oluşan projenin 1. etabını gerçekleştirmek için roketi 11 Ağustos’ta Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’ndeki fırlatma rampasına nakletti.

nasa aya gidiyor firlatma yayini basladi 0 UEeXUeOT

Fakat belirttiğimiz üzere bu fırlatma, Ay’a insan gönderme görevinin birinci ayağını oluşturuyor. Burada mürettebatsız bir halde fırlatılan roket aşikâr bir yörüngede yoluna devam ederken daima olarak denetim edilecek. Bilhassa hayat takviye üniteleri ve en büyük meselelerin yaşandığı yakıt üniteleri incelenecek.

Daha sonra ise Artemis 2 isimli aracın fırlatması ve ikinci test uçuşu yapılacak. Burada da her şey kusursuz ilerlerse projenin 3. ayağı olan Artemis 3 misyonunda beşerli bir formda Ay’a gidilecek. Fakat peş peşe kısa vakit aralıklarında gerçekleşmeyecek. Öbür 2 misyonun önümüzdeki 3 yıl içerisinde yapılacağı belirtiliyor. Yani 53 yıl ortadan sonra Ay’da zıplayan astronotları 2025 yılında tekrar göreceğiz.

Ay misyonu canlı nasıl izlenir?

NASA’nın Artemis 1 fırlatması tüm dünyada canlı olarak yayınlanıyor. Türkiye’den izlemek için ise 3 farklı seçeneğimiz bulunuyor. Yapılan son anonsta ateşlemenin 16:00’da gerçekleşeceği söylendi. İşte izleme teknikleri:

  • Buraya tıklayarak NASA’nın sitesi üzerinden izleyebilirsiniz.
  • Burayı tıklayarak YouTube üzerinden fırlatmayı izleyebilirsiniz.
  • NASA’nın uygulamasını indirerek canlı yayını izlemek için burayı tıklayın.
  • Aşağıda paylaştığımız ilişkiyi tıklayarak izleyebilirsiniz.
nasa aya gidiyor firlatma yayini basladi 1 LcQKCkk2

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

kaynak : shiftdelete.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla