1. Ana Sayfa
  2. Haber

NASA, Ay’a iPad gönderiyor! İşte nedeni

NASA, Ay’a iPad gönderiyor! İşte nedeni
0

NASA, Ay’a iPad gönderiyor! İşte nedeni

Uzun vakit sonra tekrar Ay’a ayak basmayı amaçlayan NASA tüm aksiliklere karşın epey kararlı. İnsanlığın Ay’a yine dönüşüne yönelik birinci büyük testi temsil edecek olan Artemis 1 misyonu için geri sayım başladı. Bu sefer insansız halde gönderilecek olan uzay aracı, fırlatma sisteminde yeni bir sürprizle karşı karşıya. Haberlere nazaran NASA, iPad aygıtına da yer verecek.

NASA, ‘Callisto’ sistemiyle Ay’a iPad gönderecek

Önümüzdeki aylarda NASA, 1970’ten Apollo programının sona ermesinden bu yana gerçekleşmeyen gayesini gerçekleştiriyor. Bu devasa projenin gerçekleşmesini beklerken uzay ajansı, birinci test kademesini gerçekleştirecek. Birinci etap olması nedeniyle bu testte roketin içinde insan olmayacak.

nasa aya ipad gonderiyor iste nedeni 0

Son haberlere nazaran NASA, iPad’i test için Ay’a göndermeyi planlıyor. NASA’nın fırlatma sisteminde iPad’e yer vermesinin nedeni ise Amazon Alexa sesli asistanıyla ilgili testlerin Orion uzay aracı içinde gerçekleştiriliyor olmasından kaynaklanıyor. Böylelikle sesli komutların, uzay aracıyla ilgili bilgileri daha süratli ileteceği argüman ediliyor.

Lockheed Martin ve NASA ortasındaki bu iş birliğiyle oluşan bu sistem, ‘Callisto‘ olarak yer alıyor. Bu sayede Orion konsolunun orta kısmında özelleştirilen bir donanım ve tablet olacak. Ayrıyeten WebEx görüntü konferans hizmeti, denetim merkezinden görüntü ve ses yayınlamak için de Alexa’yı tercih edecek.

Uzay ajansı, yeni sistemle birlikte Alexa ile mekansal bir sohbet gerçekleştirmeyi amaçlıyor. Artemis 1’in Ay’a geri dönmek için tüm teknolojiye sahip olduğu söylense de yeni sistem pek çok şahsa değişik geliyor. Ayrıyeten NASA’nın Johnson Uzay Merkezi’ndeki Orion programının müdür yardımcı Howard Hu, yeni sistemle ilgili açıklama yaptı. “Astronotların uçuş durumu ve uzay aracı tarafı, su kaynağı düzeyi yahut pil voltajı durumu üzere telemetri hakkında kolay sesli komutlarla bilgi alabilecekleri bir gelecek hayal edebiliyor.”

nasa aya ipad gonderiyor iste nedeni 1 w6AbkEZA

Bunların yanı sıra NASA, Alexa’yı Ay’ın yörüngesindeki bir uzay aracında test etmenin zorluğundan bahsetti. Uzay ajansına nazaran test, Echo hoparlör ve WiFi ile meskende olduğundan daha da güç olacak. Pek çok kişi bu testin, roketin içinde insan olsaydı daha kolay olacağını belirtiyor.

Peki, siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

kaynak : shiftdelete.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla