1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek
0

nasa mars insight aracina bu yil veda edecek 0

NASA‘nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların bir müddettir aracın gücünde azalmaya sebep olduğunu bildiriyordu.

Mars InSight misyonunun sonuna yaklaşıyor

NASA, yaptığı bir açıklamayla uzay aracının bu yaz bilim operasyonlarını sona erdirmesini beklerken uzay aracının bu yıl Aralık ayında fonksiyonunu büsbütün kaybedebileceğini düşünüyor. Her biri yaklaşık 2,2 metre genişliğinde olan bir çift güneş paneliyle donatılmış olan InSight‘ın bu panelleri, günde yaklaşık 5.000 watt-saat güç üretebiliyordu. Panellerde biriken toz panellerin ürettiği enerjiyi 10 kat düşürürdü. Uzay ajansı, Mars tozunun InSight’la yapabilecekleri aktivite ölçüsünü sınırladığını söylüyor.

2018 yılında vazifeye başlayan Mars InSight aracı, şimdiye kadar 1300’den fazla Mars zelzelesi tespit etti ve kızılgezegene dair birçok yararlı bilgiyi bilim beşerlerine sundu.

 NASA’nın Gezegen Bilimi Kısmı yöneticisi Lori Glaze, “InSight, kayalık gezegenlerin iç yerlerine ait anlayışımızı değiştirdi ve gelecekteki misyonlar için yer hazırladı. Mars’ın iç yapısı hakkında öğrendiklerimizi Dünya’ya, Ay’a, Venüs’e ve hatta güneş sistemindeki öteki kayalık gezegenlere uygulayabiliriz.” dedi.

Boston Dynamics, Spot’un yeni dans görüntüsünü yayınladı

5 gün evvel eklendi

NASA, Mars InSight aracının bir mühlet daha hizmete devam edebilmesi için panellerdeki tozların rüzgarlar tarafından süpürülmesini umut ediyor. Panellerdeki tozun %25’inin süpürülmesinin, mevcut güç üretimini iki katına çıkarabilmesi bekleniyor.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Uzay Haberleri
  • NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla