1. Ana Sayfa
  2. Haber

NASA, Mars’a filo kuruyor!

NASA, Mars’a filo kuruyor!
+ - 0

NASA, Mars’a filo kuruyor!

NASA tahminen de Apollo’dan bu yana tartışmasız en argümanlı uzay misyonu üzerinde çalışıyor. Mars üzerinde çeşitli araştırmalar yapan uzay ajansı, kızıl gezegendeki ömür kalıntılarını aramayı sürdürüyor. Bu vazife sırasında bir prensip imza atarak Mars’a helikopter yollayan NASA, yeni hava taşıtları yollamaya hazırlanıyor.

NASA, Mars’a iki helikopter daha gönderiyor

NASA, Mars helikopteri Ingenuity ile Mars’ta çeşitli uçuşlar gerçekleştiriyor. Bu uçuşlar ile havadan çeşitli datalar toplayan araç, uzayda uzaktan denetim edilebilen birinci hava taşıtı olma özelliği de taşıyor. Öbür yandan Perseverance de Mars yüzeyinde çeşitli örnekler toplamaya devam ediyor.

Bilim insanları, Mars’ta misyon yapan araçların topladığı örnekler ve datalar ile birlikte değerli çalışmalar yapmayı planlıyor. Fakat görünen o ki NASA ve Avrupa Uzay Ajansı (ESA) bu araçlara yenilerini ekleme gayesinde. Bu gaye doğrultusunda Mars’a iki helikopter daha yollanacak.

nasa marsa filo kuruyor 0 JW45M7dg

Her ne kadar araçlar çeşitli örnekler toplamış olsa da bu örneklerin Dünya’ya taşınması büyük bir öne taşıyor. Bunun için ise 2027 ve 2028 yıllarında Earth Return Orbiter ile Sample Retrieval Lander uzay araçları Mars’a yollanacak.

İlk olarak, Mars yüzeyine indirilmek ve örnekleri Perseverance’tan almak üzere iki yüzey aracı planlanıyordu. Lakin Ingenuity’nin başarısı üzerine NASA, birisi yedek olmak üzere iki helikopter ile örnekleri Perseverance’den alma kararı aldı. Böylece taşımanın daha süratli olacağı aktarılıyor.

nasa marsa filo kuruyor 1 EbWI7SSC

NASA tarafından örnekleri geri götürmek için Mars’a yollanan araç iniş yaptığında Perseverance’nin hala çalışabilir vaziyette olma ihtimali de bulunuyor. Bu durumda Perseverance örnekleri direkt Dünya’ya dönecek araca yükleyebilir.

Tabi ki tüm bunları görebilmek için birkaç sene daha beklememiz gerekiyor. Pekala siz NASA’nın Mars misyonu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

kaynak : shiftdelete.net

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla