1. Ana Sayfa
  2. Haber

NASA uzayda gerçek bir ses yakaladı! Siz de dinleyin


0

NASA uzayda gerçek bir ses yakaladı! Siz de dinleyin

Sonsuz bir boşluk olduğuna inanılan uzayda ses dalgalarının ilerleyebileceği bir ortam yoktur. Bu nedenle uzay büsbütün sessiz olarak kabul edilir. Fakat bu sessizlik, uzaydaki cisimlerin sessiz olmasından değil, ses dalgalarının ilerleyememesinden kaynaklanır.

Kara deliğin sesi kaydedildi

Aslında uzay ortamında ses vardır lakin ses dalgaları bizlere kadar ulaşmaz. Buna rağmen, uzaydaki seslerin ilerlemesinin ise bir yolu bulunuyor. NASA da bu durumu kanıtlarcasına bizleri şaşkınlığa uğratan bir ses kaydı paylaştı.

NASA kısa mühlet evvel Dünya’dan 250 milyon ışıkyılı uzaklıktaki Perseus galaksi kümesindeki gaz ve plazmalar aracılığı ile taşınan gerçek ses dalgalarını temsil eden ürkütücü bir ses klibini Twitter üzerinden paylaştı. NASA’dan yapılan paylaşımda ise şu sözlere yer verildi:

Uzayda ses olmadığı yanılgısı, birçok uzayın bir boşluk olması ve ses dalgalarının seyahat etmesine imkan vermemesi nedeniyle ortaya çıkıyor. Bu galaksi kümesinde o kadar çok gaz var ki, gerçek sesi yakalayabildik. Burada bir kara deliği duymak için ses düzeyi yükseltildi ve ve başka datalarla karıştırıldı!

Gökbilimciler çok evvel Perseus‘un merkezinde yer alan kara deliğin basınç dalgaları gönderdiğini keşfetmişlerdi. Bu basınç dalgaları, galaksiyi çevreleyen sıcak gazı etrafa yayıyor. Bu dalgalanmalar ise çeşitli formüllerle, sese çevrilebiliyor.

Kara delik tarafından üretilen akustik sinyaller birinci olarak 2003 yılında NASA’nın Chandra X-ray Gözlemevi’nden alınan datalarla tanımlansa da, şimdiye kadar insan kulağının işitme aralığına getirilmemişlerdi. Bilim insanları, bu titreşimleri insanlara duyulabilir kılmak için frekanslarını katrilyonlarca kere yükselttiler.

Ortaya çıkan sesin ise oldukça ürkütücü olduğunu söyleyebiliriz. Adeta bilim kurgu sinemalarından çıkmış üzere gelen bu sesin bir kara delikten geldiğini düşünmek dehşetin boyutunu bir kat daha artırıyor. Pekala siz Perseus galaksi kümesinden gelen bu ses hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

kaynak : shiftdelete.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla