1. Ana Sayfa
  2. Haber

NASA, uzaylıları bulmak için Güneş’i kullanacak!

NASA, uzaylıları bulmak için Güneş’i kullanacak!
+ - 0

NASA, uzaylıları bulmak için Güneş’i kullanacak!

Güneş’in yerçekimi ile oluşan doğal bir teleskopla çok daha uzakları görmek mümkün mü? Bu teleskop yardımıyla uzaylı hayatı görebilir miyiz? Güneş’in kütleçekimsel merceklenmesi (SGL) olarak bilinen bu sistem kulağa epey çılgınca gelse de bilim insanları yeni bir araştırmaya nazaran bunun “mevcut ya da faal olarak geliştirilmekte olan teknolojilerle mümkün” olduğunu savunuyor.

Güneş’in yerçekimi ile oluşan doğal teleskop uzayın derinliklerini bizlere gösterebilir

NASA, 2020 yılında Yenilikçi Gelişmiş Konseptler (NIAC) programının bir modülü olarak bu misyonun fizibilitesine yönelik bir araştırmayı finanse etmişti. Yapılan araştırmalar sonucunda SGL ile ötegezegenlerin yüzey özelliklerinin yalnızca onlarca kilometrelik ölçeklerde görülebileceği ve dünya dışındaki mümkün yaşama daha ayrıntılı bir bakış atılabileceği ortaya çıktı.

The Aerospace Corporation’da Fizik Bilimleri Laboratuvarlarında kıdemli bilim insanı olan Henry Helvajian liderliğindeki araştırmacılar, NIAC çalışmasının birinci sonuçlarını paylaştılar. Takım, vazifenin birkaç teknik zorluğun üstesinden gelmesi durumunda insanlığın en temel sorularından birine karşılık verebileceğini ortaya koyuyor: Evrende yalnız mıyız?

nasa uzaylilari bulmak icin gunesi kullanacak 0 9aycImBK

Bu yürek verici fikir, Güneş de dahil olmak üzere büyük objelerin kendilerini çevreleyen uzay-zamanı bükmesi ile ortaya çıkan kütleçekimsel merceklenme ismi verilen akıllara sakinlik veren bir fenomenden güç alıyor.

Bu sisteme yanlışsız perspektiften bakıldığında, gerisinde bulunan her şeyi büyütüyor. Bu sayede bilim insanları uzak galaksiler yahut yıldızsız uzayda yüzen “haydut” gezegenler gibi şimdiye kadar görüş dışında kalmış objeleri görüntüleyebilecek. NASA tarafından yürütülen çalışmalar çok uzaklardaki galaksilerdeki uzaylı varlığını da böylece denetim edebilecek.

nasa uzaylilari bulmak icin gunesi kullanacak 1

Kütleçekimsel mercekleme tarafından üretilen görünümler, yakın vakitte James Webb Uzay Teleskobu tarafından çekilen birinci halka açık manzaralarda sergilendi. Bu bahis üzerinde çalışan takım, daha emniyetli müşahede araçları, uzun vadeli navigasyon ve irtibat sistemleri ile bu konseptin hayata geçebileceğini belirtiyor.

Tabi ki bu türlü bir çalışmanın bile en az 25-30 sene süreceğini hatırlatmakta yarar var. Açıkçası uzayın derinliklerinde bizleri neyin beklediğini merak ediyoruz. Pekala siz Güneş’in kütleçekimsel merceklenmesi fenomeni hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce NASA bu fenomen ile uzaylıları bulabilir mi? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

kaynak : shiftdelete.net

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla