1. Ana Sayfa
  2. Haber

NASA’nın Artemis Ay görevi için geri sayım başladı

NASA’nın Artemis Ay görevi için geri sayım başladı
+ - 0

NASA’nın Artemis Ay vazifesi için geri sayım başladı

NASA, Nisan ayında iptal edilen testleri geçtiğimiz ay gerçekleştirerek yeni jenerasyon Space Launch System (SLS) roketinin hazırlıklarını tamamladı. Bugün Flight Support Booster-2’nin statik yanma testini gerçekleştiren NASA, görüntü yayınladı. Artemis Ay vazifesi, teknik aksaklık yaşanmazsa NASA tarafından Ağustos ayında başlatılacak.

NASA, Artemis Ay vazifesi için testleri bitirdi

İlk testler, Haziran’da Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nde yer alan Launch Pad 39B’de sabah saatlerinde başlayıp yaklaşık 12 saat sonra sona erdi. NASA, Ağustos 2022’de fırlatmayı düşündüğü Orion uzay aracına güç sağlamak için SLS roketini kullanacak. Artemis I misyonu için uzaya fırlatılacak roket, mürettebatsız uçuş olacak.

nasanin artemis ay gorevi icin geri sayim basladi 0 S85B1Tnz

Dünyanın en büyük katı roket motoru olan Flight Support Booster-2, 47 metre uzunluğa sahip. SLS için özel olarak modifiye edilen Flifht Support Booster-2’de ek bir merkez segmente, yeni aviyoniklere ve daha hafif yalıtım üzere yenilikler bulunuyor.

Bu modifikasyonlar, güçlendiricilere yüzde 25 daha fazla toplam itici güç sağlayacak. Yapılan değişikliklerin toplamda sekiz Artemis misyonu için kâfi segmente sahip olacağı belirtiliyor.

NASA ile ortak çalışma yürüten Northrop Grumman’da sevk sistemleri lider yardımcısı olan Wendy Williams, “Sürekli eser iyileştirmeleri, NASA’nın Artemis programı için SLS’yi kullanma konusundaki uzun vadeli misyonunu gerçekleştirmesine yardımcı oluyor. Yeni jenerasyon sistemlerde erken öğrenme fırsatı, 2031 yılına kadar SLS roketinin daha büyük yük taleplerini karşılamasına imkan tanıyacak. Bu da gelişmiş bir güçlendirici (Booster) üretmemize yardımcı olacak.”

nasanin artemis ay gorevi icin geri sayim basladi 1

Siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmında ve SDN Forum‘da paylaşabilirsiniz.

kaynak : shiftdelete.net

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla