1. Ana Sayfa
  2. Haber

NASA’nın Ay görevi canlı olarak izlenebilecek!

NASA’nın Ay görevi canlı olarak izlenebilecek!
0

NASA’nın Ay misyonu canlı olarak izlenebilecek!

NASA, yakın vakitte Ay’a geri dönmeye hazırlanıyor. Bunun için çalışmalarını yürüten NASA, 29 Ağustos tarihinde Orion uzay aracını uzaya yollayacak. NASA’nın orijinal ve son derece güçlü Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) ile havalanacak olan uzay aracını bu misyonu sırasında izlemek de mümkün olacak.

Orion uzay aracı Ay misyonu boyunca takip edilebilecek

NASA’nın merakla beklenen Artemis I ay vazifesinin başlamasına yalnızca günler kala uzay ajansı, Orion uzay aracının altı haftalık seyahati boyunca gerçek vakitli olarak takip edilebileceğini açıkladı. Böylelikle Orion aracının 400 bin kilometrelik Ay yolculuğu ve akabinde Ay yörüngesinde geçireceği 1 hafta meraklılar tarafından izlenebilecek.

Ay’a 100 kilometre kadar yaklaşacak olan Orion, neredeyse bir hafta boyunca uydumuzun yörüngesinde kalacak. Toplamda yaklaşık 2 milyon kilometre kat edecek olan uzay aracı, sonrasında ise Kaliforniya kıyılarına iniş yapacak.

nasanin ay gorevi canli olarak izlenebilecek 0 UbhlOm1A

Pek çok uzay meraklısının Artemis I vazifesinden en son haberlere erişmek isteyeceğinin farkında olan NASA, Artemis Gerçek Vakitli Yörünge Web Sitesini (AROW) duyurdu. Uzay ajansı, AROW isimli internet sitesi aracılığı ile Orion’un nerede olduğunun, Dünya’ya olan arasının, aya olan uzaklığının ve misyon süresininin takip edilebileceğini belirtti. En değerlisi ise bu internet sitesi üzerinden Orion tarafından çekilen görüntüler de paylaşılacak.

AROW, yakında başlayacak olan Artemis I görevi ile birlikte başlamış olacak. NASA, bu misyonun akabinde AROW’un başka uzay seyahatlerinde da kullanılabileceğini belirtiyor. AROW, 28 Ağustos’ta Artemis I’in lansmanından bir gün önce NASA’nın resmi internet sitesi üzerinden faal olacak.

Orion, uzay aracının Ay etrafında çekeceği etkileyici imgeleri sabırsızlıkla bekliyoruz. Pekala siz NASA’nın AY misyonu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

kaynak : shiftdelete.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla