1. Ana Sayfa
  2. Haber

NASA’nın Ay’a çıkacağı uzay aracına yakından bakış!

NASA’nın Ay’a çıkacağı uzay aracına yakından bakış!
0

NASA’nın Ay’a çıkacağı uzay aracına yakından bakış!

NASA, şimdiye kadar yapılmış en güçlü fırlatma aracı olan yeni jenerasyon Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) roketinin birinci fırlatmasını gerçekleştirmek üzere. Önümüzdeki hafta gerçekleşecek olan Artemis I vazifesi ile birlikte 1972’den sonra birinci defa Ay’a insan göndermenin yolu açılacak.

Orion uzay aracının tüm detayları

Yapılacak çeşitli uçuşların akabinde birkaç yıl içerisinde ise Artemis III vazifesi kapsamında uzun bir ortanın akabinde Ay’a tekrar insan gönderilecek. Artemis misyonları, heyecan verici yeni bir uzay keşif çağının başlangıcını işaret ediyor.

Ay, Mars ve ötesine astronot vazifelerini mümkün kılan Orion uzay aracı önümüzdeki hafta birinci uçuşunda altı haftalık güçlü bir test seyahatine çıkacak. Orion’un Mürettebat Modülü Lockheed Martin tarafından inşa edilirken, elektrik, tahrik, termal denetim, hava ve su temini için hayati ehemmiyet taşıyan Avrupa Servis Modülü, havacılık devi Airbus’ın “Defence and Space” departmanı tarafından üretildi.

nasanin aya cikacagi uzay aracina yakindan bakis 0 pSC47u1s

NASA tarafından paylaşılan görüntü, derin uzaya yapılan mürettebatlı vazifeler için özel olarak tasarlanan birinci Orion uzay aracına detaylı bir bakış atmamızı sağlıyor. Görüntüde da gösterildiği üzere Orion’un Mürettebat Modülü dört tane astronot taşıyabiliyor.

Uzay gemisinin 2 bin 700 kilogramdan daha fazla itiş sağlayan ana motoruna her biri 50 kilogramlık itme kapasitesine sahip 8 adet yardımcı motor eşlik ediyor. Orion ayrıyeten üzerinde güneş panelleri bulunan 7 metre uzunluğunda kanatlara sahip. Her bir kanatta bulunan 3 bin 750 güneş hücresine sahip paneller, uzay aracına gerekli gücün aktarılmasını sağlıyor.

nasanin aya cikacagi uzay aracina yakindan bakis 1 EXYa9lzd

Videoda ayrıyeten Orion uzay aracında fırlatma sırasında önemli bir meşakkat olduğunda milisaniyeler içinde harekete geçmek üzere tasarlanmış bir düzenek olan fırlatma durdurma sistemini de vurgulanıyor. Gerekirse sistem, mürettebat kapsülünü paraşüt takviyeli bir sistem yardımı ile denetimden çıkmış bir roketten inançlı bir halde uzaklaştıracak.

29 Ağustos Pazartesi günü fırlatılacak olan uzay aracı vazife sırasında da canlı olarak izlenebilecek. Pekala siz NASA’nın Artemis misyonları ile Ay’a insan göndermesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

kaynak : shiftdelete.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla