1. Ana Sayfa
  2. Haber

NASA’nın Ay’da su arama projesinde sorun büyüyor!

NASA’nın Ay’da su arama projesinde sorun büyüyor!
+ - 0

NASA’nın Ay’da su arama projesinde sorun büyüyor!

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), son periyotta üzerinde çalıştığı birçok proje ile kıymetli teşebbüslere imza atmak istiyor. Bunlardan birisi de Ay’da su arama projesiydi. Lakin proje, birtakım problemlerle karşı karşıya kaldı.

Ay’da su arama aracı VIPER’ın seyahati 2024’e ertelendi

NASA, bilindiği üzere Ay ile ilgili büyük projeler düşünüyor. Bunlardan en büyüğü olan Artemis, Ay’a beşerli seyahat yerleşik koloni üzere maksatları barındırıyor. Bu maksatların gerçekleşmesi için de Ay’da su sıkıntısını çözmek, kritik evrelerden birisi olarak göze çarpıyor.

Bu projede NASA’ya ilişkin olan VIPER (Volatiles Investigating Polar Exploration Rover) aracı kullanılacak. NASA, Ay’da su arama projesi için teşebbüslerini hızlandırmış ve 2023 yılında gerçekleştirmek istemişti. Lakin iniş testlerinde karşılaşılan birtakım meseleler, projenin ertelenmesine neden oldu. Yapılan açıklamaya nazaran proje, 2024’e ertelendi.

nasanin ayda su arama projesinde sorun buyuyor 0 UG3UF7tJ

NASA yetkilisi Thomas Zurbuchen, hususa ait olarak şu tabirlere yer verdi.

Gezicinin Ay’da daha uzun ve daha heyecan verici bilimsel incelemelerde bulunabilmesi için VIPER’in teslimatını 2023’e ertelemek gerekiyor. gezici indiğinde, 100 güne kadar bilgi toplayacak, birkaç kilometre seyahat edecek ve ay gecelerinde hayatta kalacak. VIBER, Ay’ın global su kaynakları haritalarını bildirecek birinci gezici olma özelliğini taşıyor.

NASA, Ticari Ay Yükü Hizmetleri (CLPS) teşebbüsü aracılığıyla 2020’de bu misyon için arazi aracını geliştirmek üzere ticari ortak olarak Astrobotic ile anlaştı. Proje kapsamında Astrobotic, VIBER’i taşıyacak olan iniş aracının imalini üstlenecek.

nasanin ayda su arama projesinde sorun buyuyor 1 zIgi5mjn

Astrobotic, VIPER’ı taşımak için Griffin isimli aracı kullanacak. Öte yandan NASA kaynaklı bu ödeme ajansa ekstra mali ziyana neden oluyor. NASA bunun için Astrobotic’e 67.8 milyon dolar ekstra ödeme yapacak. Bununla birlikte Astrobotic’e yapılan ödeme 320 milyon doları aşmış durumda.

kaynak : shiftdelete.net

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla