1. Ana Sayfa
  2. Haber

NASA’nın Perseverance gezgini, ilginç bir bulguya rastladı!

NASA’nın Perseverance gezgini, ilginç bir bulguya rastladı!
+ - 0

NASA’nın Perseverance gezgini, farklı bir bulguya rastladı!

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), geçtiğimiz yılın Şubat ayında keşif için Perseverance gezgini ve Ingenuity helikopterini Mars’a meselesiz bir halde indirmeyi başarmıştı. Mars Keşif Programı kapsamında Kızıl Gezegen üzerindeki kaya ve tortu örneklerini toplayıp eski mikroskobik ömrün belirtilerini araştıracak olan gezgin, zaman vakit farklı bulgularla karşılaşıyor.

Perseverance, Mars’ta gizemli bir ip demeti buldu

Mars vazifesine devam eden Perseverance gezgini, misyonu sırasında enteresan bir bulguya rastladı. NASA, gezginin daha evvel hiç gitmediği bir bölgede keşif yaparken, bir ip demeti keşfetti. NASA’ya nazaran bu ip doğal bir oluşum değil.

Görüntü, Perseverance’ın sol ön kamerasına Jezero Krateri’deki misyonunu yaparken takıldı. NASA, ipin düğüm atılmış halde olduğunu, doğal olmadığı savundu ve bir mümkünlük yürüttü. Ajans, ipin Perseverance konseyimi sırasında araştan düşmüş olabileceğini iddia etse de doğrulatamadı.

nasanin perseverance gezgini ilginc bir bulguya rastladi 0 rlSrFO2A

Ancak ipin bulunduğu bölgeye gezginin hiç gitmemiş olması, bu ihtimali de biraz düşünüyor. İpin gizemi devam etse de NASA, bunun kuvvetli bir rüzgarla oraya gitmiş olabileceğini düşünüyor. Öte yandan gezginin bulduğu birinci değişik unsurum bu değil.

nasanin perseverance gezgini ilginc bir bulguya rastladi 1 Em6aWNs5

Geçtiğimiz haftalarda Perseverance, Mars’ın yüzeyinde bir çöp buldu. NASA’nın Mars grubu, Twitter‘dan yaptığı paylaşımla enkazın yakından incelendiğini belirtti. Kısa müddette olayın akıbeti muhakkak oldu. Çöpün, NASA’nın Perseverance uzay aracının Mars’a inişinde fazla hava değişimlerinden korunması için üzerine sarılan bir termal battaniye parçası olduğu ortaya çıktı.

kaynak : shiftdelete.net

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla