1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Neredeyse tüm Apple ürünlerinde güvenlik açığı tespit edildi!

Neredeyse tüm Apple ürünlerinde güvenlik açığı tespit edildi!
0

Neredeyse tüm Apple eserlerinde güvenlik açığı tespit edildi!

Apple, iPhone’lar, iPad’ler ve Mac’ler için, saldırganların bu aygıtların tam denetimini ele geçirmesine imkan verebilecek önemli güvenlik açıkları olduğunu doğruladı. Şirket, bu açıkların hâli hazırda kullanılmış olabileceğini de belirtiyor.

Apple ortaya çıkan güvenlik açığına karşı yeni güncellemeler yayınladı

Apple, geçtiğimiz gün iki güvenlik raporu yayınladı. Güvenlik uzmanları, kullanıcılara etkilenen aygıtları güncellemelerini tavsiye etti. iPhone 6S ve sonraki modeller, beşinci jenerasyon ve sonrası tüm iPad modelleri, iPad Air 2 dahil olmak üzere tüm iPad Pro modelleri ve MacOS Monterey takviyeli Mac bilgisayarların bu güvenlik açığından etkilendiği belirtildi. Ayrıyeten kimi iPod sahipleri de bu duruma karşı uyarılıyor.

Bu güvenlik açığı nedeniyle berbat hedefli yazılımlar aygıt içerisnde en üst düzeyde müsaade alabiliyorlar. En üst düzeyde sunulan müsaade ile birlikte aygıt üzerinde rastgele bir komutu gerçekleştirilebildiği ve aygıt üzerinde tam denetim sağlanabildiği tabir ediliyor.

neredeyse tum apple urunlerinde guvenlik acigi tespit edildi 0

Neredeyse tüm Apple modellerinde makûs niyetli şahısların aygıta tam yönetici erişimi elde edebileceği ortaya konmuş durumda. Bu güvenlik açığının yazılım güncellemesi ile ortadan kalktığı belirtilirken, kullanıcıların da bir an evvel bu güncellemeleri yüklemesi tavsiye ediliyor.

Şirket, güvenlik açığından kaç kullanıcının etkilendiğine dair detay vermedi. Bu bahis hakkında ise Apple, isimsiz bir araştırmacıyı işaret ediyor. Şirket bu güvenlik açığını gidermek için ise macOS Monterey 12.5.1 ve iOS 15.6.1/iPadOS 15.6.1 güncellemelerini yayınladı.

neredeyse tum apple urunlerinde guvenlik acigi tespit edildi 1 TKfH7GKi

Şirket daha evvel de emsal güvenlik açıklarını kabul etmişti. Bu ve bunun üzere birçok olaydan birçok Apple kullanıcısının etkilenmiş olabileceği düşünülüyor. Apple bu cins durumlara kısa müddette tepki gösteriyor olsa da birtakım kullanıcıları güvenlik açıklarından olumsuz etkilenebiliyor.

Peki siz Apple’ın güvenlik açığı hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

kaynak : shiftdelete.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla