1. Ana Sayfa
  2. Haber

Netflix Uzamsal Ses Desteği Sunmaya Başladı

Netflix Uzamsal Ses Desteği Sunmaya Başladı
0

Netflix Uzamsal Ses Desteği Sunmaya Başladı

Netflix, popüler dizi Stranger Things’in 4. sezonu da dahil olmak üzere hizmetinde uzamsal ses desteği için Sennheiser ile ortaklık kurdu. Netflix blog gönderisinde, “Uzamsal ses bugünden itibaren kataloğumuza yayılacak ve arama çubuğuna ‘uzamsal ses’ yazıp arama sonuçlarında onu destekleyen bir dizi veya film seçerek bunu kendiniz deneyimleyebilirsiniz” diyor. Özelliğin Sennheiser’ın Ambeo teknolojisini kullandığını da belirtelim.

Stereo ses kullanıldığında uzamsal ses otomatik olarak etkinleştirilecek ancak Netflix, gerçek çevresel ses hoparlörleriniz varsa yine de 5.1 çevresel ses veya Dolby Atmos kullanmanızı öneriyor.

Uzamsal ses, tüm ses kaynaklarının dinleyicinin konumu etrafında 360 derecelik bir model ses alanında düzenlenmesini içeriyor. Uzamsal ses daha sonra bu verileri TV hoparlörleri veya geleneksel çok kanallı çevresel kurulum yerine yalnızca stereo ses sunan kulaklıklar da dahil olmak üzere çeşitli cihazlarda ses iletmek için kullanıyor. Bu teknoloji Apple AirPods’lardan Sony PlayStation 5’e kadar birçok tüketici cihazında mevcut durumda.

Stereo kulaklıklar aracılığıyla uzamsal ses, ev sinema sisteminizdeki sağlam bir çevresel ses sistemiyle elde edeceğiniz deneyim ile tam olarak benzemese de genellikle tatmin edici sonuçlar verecektir.

kaynak : Technopat.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla