1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para

‘NEXT by TRT World Forum’a NFT ve Metaverse Damga Vurdu

‘NEXT by TRT World Forum’a NFT ve Metaverse Damga Vurdu
0

TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı, Next By TRT World Forum tertibinde gençlerle buluştu. Sobacı, burada NFT’lerden de bahsetti.

Sobacı konuşmasının başında gençlerle teknolojinin bir ortaya gelmesinin kıymetinden bahsederek şunları söyledi:

“Aslında next bir manada gelecek ve gençlik jenerasyonu bir ortaya getirerek orada, oradaki dinamizmden yeni perspektiften bakış açısından yararlanmaya çalışan bir tertip ve nihayetinde biz bu aktiflikte genç gazetecileri ve genç aktivistleri, influencerları biraz kendi alanında fark yaratanları İstanbul’da buluşturmuş olduk.”

Sobacı kelam konusu tertibin gençlerin ilgi duyacağı biçimde hazırlandığını tabir etti:

“Sadece panellerle next tertibini bırakmadık. Birebir vakitte atölye faaliyetleriyle de workshoplarla da destekledik. Böylece bir yandan iklim değişikliğinden, blockchain kadar NFT’den metaverse’e kadar genç arkadaşlar birçok sıkıntıyı kıymetlendirme imkanı bulurken birebir vakitte da deneyimleme imkanı buldular.”

“Metaverse ve Medya: Teknolojinin En Son Trendi Gazeteciliği Nasıl Etkileyecek?” oturumuna Sobacı, şunları lisana getirdi:

“NEXT, gençliği ve geleceği bir ortaya getiren bir tertip. Gençlik ve gelecek bir ortaya geldiğinde ona kesinlikle üçüncü bir kavramı eklememiz gerekiyor; o da umut kavramı. Aslında dünyanın genel haline bakıldığında meselelerin daha dominant bir noktada olduğunu görüyoruz. Biz bu sıkıntıları çözmek için bir ekip karar alma süreçleri üretmeye çalışıyoruz, istişare platformları oluşturmaya çalışıyoruz lakin bir şeyi kaçırıyoruz. O da değerli bir kaynak olan gençler. O nedenle biz NEXT’i düzenledik, genci dikkate almak istedik. Hasebiyle biz teknolojiyi bir evvelki jenerasyona nazaran çok daha ilgi alımlı ve sonuç odaklı bir formda kullanan gençliğe bu aktiflikle odaklanmak istedik, TRT World Forum’un çatısı altında gençleri de bu sürecin bir modülü yapmak istedik.”

Güçlü PSM’de gerçekleştirilen aktiflikte teknolojiden metaverse’e, NFT atölyesinden uzay turizmine kadar pek çok husus tartışıldı. Dünyanın birinci metaverse ajansı kurucuları Can Yurdakul, Faisal U-K, Sara El Jamal ve Begüm Aydınoğlu da katıldıkları panelde metaverse’in yeni dünyanın şekillenmesinde nasıl tesir edeceğinden bahsettiler.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla